Zelenskiy’den Erdoğan’a teşekkür mesajı-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ve son gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya’nın saldırısında hayatını kaybeden Ukrayna vatandaşları için başsağlığı diledi, yaralananlara acil şifa temennisinde bulundu.

“ATEŞKES İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha fazla can kaybının yaşanmamasını ve Ukrayna’nın daha fazla zarar görmemesini teminen bir an evvel ateşkes ilan edilmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti.

Zelenskiy’den Erdoğan’ın sözlerine yanıt gecikmedi. Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Arkadaşım Erdoğan ve Türk halkının güçlü desteği için çok teşekkür ederim. Karadeniz’in Rus gemilerine yasaklanması askeri ve insani desteği göstermek adına oldukça önemli. Ukrayna halkı verilen desteği asla unutmayacak.” ifadelerinde bulundu.

TÜRKİYE’DEN BOĞAZLAR AÇIKLAMASI

Bu ifadeler sonrası, Türkiye’nin Rus gemilerine boğazları kapatacağı iddiası ortaya atılırken, Interfax haber ajansının aktardığına göre, Rusya’nın Türkiye’deki büyükelçiliği, Rusya’nın İstanbul ve Çanakkale boğazlarının Rus savaş gemilerine kapatılması konusunda Türkiye’den resmi bir bildirim almadığını söyledi.

Türkiye’den yapılan resmi açıklamada ise “Türkiye, boğazları Rus gemilerine kapatma kararı vermedi” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Erdoğan’ın, bölgedeki gelişmeleri ele almak üzere, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Görüşmelerde liderlerin Erdoğan’ın doğum gününü de tebrik ettiği aktarıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Kiev kontrolümüzde İlginizi Çekebilir Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Kiev kontrolümüzde Rus güçleri girmesin diye köprüyle birlikte kendini havaya uçurdu: Kahraman ilan edildi İlginizi Çekebilir Rus güçleri girmesin diye köprüyle birlikte kendini havaya uçurdu: Kahraman ilan edildi

Kaynak :sozcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir