Yunus ve deniz kaplumbağası ölü bulundu-haberi

Kuşadası Güzelçamlı sahilinde tek Tırtak türü yunus ve Chelonia Mydas türü yeşil tek deniz kaplumbağası ölü olarak bulundu. Yunus üzerinde yapılan incelemede, karında kesici tek aletle kesilmiş yarılma ve kuyrukta derin tek kesik izi olduğu görüldü. IUCN kategorilerine göre, Küresel ve Akdeniz ölçeğinde tehlike altında var olan Tırtak türü 2.14 metre boyutundaki yunustan doku örnekleri alınarak, TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı)’na gönderildi.

Başka mühim tür var olan Chelonia Mydas türü tek yeşil deniz kaplumbağası kıyıda ölü olarak bulundu. Yapılan incelemelerde rastgele tek yara ve kesi izine rastlanmadı. Kaplumbağanın da amaç dışı av olarak ağlara yakalandığını ve nefes almak amaciyla su yüzeyine çıkamadığından boğularak öldüğü olasılık edildi.

Yeşil kaplumbağanın ölçümlemeleri yapılarak, doku ve keratin örnekleri alındı. Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü’ne DNA çalışmaları amaciyla gönderildi. Kaplumbağa da mikroplastik çalışmaları amaciyla Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezine (DEKAMER) gönderileceği bildirildi. (İHA)

Yunus balığını silahla vurarak öldürdüler İlginizi Çekebilir Yunus balığını silahla vurarak öldürdüler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir