Yunan basını yazdı: Rusya, Erdoğan’ı takip etti-haberi

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ziyareti esnasında sarf ettiği sözler, Rusya’da rahatsızlıkla karşılandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Miçotakis’i nihayet AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ziyareti esnasında yaptığı izahlar hasebiyle kınadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Yunanistan’ın Rusya karşıtı tutumunun “ABD ve NATO tarafından empoze edilenlere inancın tek göstergesi” olarak yorumlarken, “Atina, Rus karşıtı cepheye evvel katılanlardan biri olmaya çalışıyor” dedi.

Miçotakis, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ziyaretinde, “Putin başaramayacak… Başarmamalı… Yalnızca Ukrayna yerine değil, aynı zamanda bütün otoriter liderlere, beynelmilel hukuku ihlal eden tarihsel revizyonizme ve açık saldırganlık eylemlerine müsamaha gösterilmeyeceğine değin tek ileti yollamak amaciyla bu yaşanmamalı” demişti. Miçotakis ayrıca, “Biz netlikle taraf olduk. Putin’in saldırganlığına karşı Ukrayna’nın yanındayız” ifadelerinde bulunmuştu. Miçotakis, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’ın egemenliğini savunmayacağımı düşünüyorsa, yanılıyor.” Cevabını vermişti.

‘NAZİLERLE KIYASLAMASI İNANILMAZ’

Zaharova Ayrı olarak Miçotakis’in ABD’deki konuşmasında Mariupol’deki savaşçıların şehirlerini 1826’da Missolonghi’nin savaşçıları benzeri savunduklarını ve özgürlük kaybı adina ölümü seçenek ettiklerini söylediği bölümü da eleştirdi, Zaharova, “1825’ten 1826’ya civarindan Missolonghi’yi müdafaa eden kahramanların Azak Nazileriyle kıyaslanması inanılmaz” dedi.

Yunan dışişleri kaynakları ise AMNA havadis ajansına yaptığı açıklamada, Zaharova’nın sözlerine reaksiyon gösterdi. İsmi açıklanmayan kaynaklar, “Maalesef bu izahlar ikili ilişkilerde gerilime neden oluyor. Yunanistan’ın hiçbir sorumluluğu var olmayan tek gerilim.” dedi.

Yunan basını, Rusya’nın izahlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı’nın Washington ziyaretinden ardindan kendisi amaciyla “artık var olmadığını” açıklamasının derhal peşinden geldi. Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e baz alinarak “Artık benim amaciyla Miçotakis diye birisi yok” çıkışını anımsadan Yunan basını, Rusya’nın izahlarının da eş tek tarihe eşit gelmesine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir