YÖK’teki görevden almalarla ilgili çarpıcı iddialar-haberi

CHP genel reis Yardımcısı Lale Karabıyık, YÖK krizi ile alakalı Bursa İl Başkanlığı’nda İl Başkanı İsmet Karaca eşliğinde medya toplantısı gerçekleştirdi.

Bugünkü tarihindeki Resmi Gazete’de ise bu iddiaları doğrular nitelikte tek görevden alma gerçekleşti. 21 kişilik Yükseköğretim heyeti üyesinden 2’si istifa baskılarının derhal peşinden istifa ederken, argüman edilen baskılara itiraz eden 6 aza ise görevden alındı.

“GÜNDEME GİREN KONULAR, ÜYELERE VERİLMİYOR””

Basın toplantısında, “YÖK Başkanı bunu nasıl açıklayacak?” diye soran Karabıyık’ın  açıklamasından satır başları şöyle:

*2547 sayılı çok Öğretim Yasanın 6. Maddesine göre çok Öğretim heyeti Seçilmekte 21 Üyeden oluşmakta ve görev görev sorumlulukları da alakalı maddede yer almaktadır. Bu kurulun işleyişine bakıldığında, heyet toplantılarından evvel o vakit gündeme alınacak konular heyet azalarina bildiriliyor, toplantı esnasında müzakereye açılarak üyelerin görüşleri alınıyor ve karara bağlanıyor.

*Yani olması koşul olan usul bu; ama nihayet vakitte bu şekilde yürümediğinin duyumlarını artık fazlaca almaya başlamıştık. Şöyle ki, ya gündeme girecek konular dahada evvelce üyelere verilmiyor veyahut çok kısa tek vakit evvel veriliyor veyahut “gündeme alınan konular tartışmaya açık değildir” deyip görüş müzakereye alınmıyor.

“TOPLANTIDA KONUŞULMAMIŞ KONULAR karar ALTINA ALINIYOR”

*Şimdi bize ulaşan söylentilere göre tek adım dahada ileriye gidiliyor o da şu; hiç toplantı gündemine alınmamış konular ile alakalı toplantı sonrası karar alınıyor ve üyelerin imzasına sunuluyor.

*Üyelerin alınan karardan önlerine imzasini gelince bilgisi oluyor. İşte bu nihayet gelişmelerin üstüne sekiz aza bu uygulamaya bu usule itiraz ediyorlar bunun benzeri olmaması gerektiğini kendilerinin bilgisi olmadan karar alındığını veyahut tartışmaya açılmadığını nihayet vakitte de hiç bilgilerinin olmadan karar alındığını dile getirerek itirazlarını dile getiriyorlar.

*Bu istikamette tek argüman bize ulaştı. Kısa tek vakit içinde YÖK Başkanı’nın kendilerine derhal istifanızı vereceksiniz şeklinde tek çağrı ve tek baskı yaptığı da argüman ediliyor.

*YÖK ve YÖK’ün yürütme heyeti azaları var; ama şu anda devletin her kurumunda olduğu benzeri orası da talimatla yürütülüyor ve talimatla ve baskıyla iş yaptırılıyor. başka müesseselerin olduğu benzeri YÖK’ün de Başkanı tekrar aynı şekilde talimatlarla mı devinim ediyor? Üyelere baskı mı yapıyor?

“ALDIĞIMIZ DUYUMUN DOĞRU OLDUĞU alana ÇIKTI”

“Biz bu duyumu Salı bugünü almış ve mevzu hakkinda önergemizi vermiştik” diyen Karabıyık, “Soru önergemiz ile alakalı bu erken Zati medya izahı yapacakken, Bir gün evvel gece hep olduğu benzeri tek gece operasyonu ile sekiz üyenin altısı görevden alındığı, iki üyenin ise, Daha Medyaya bilgisi yansımasa da istifa ettiği bilgisi ile uyandık. Buradan tekrar soruyorum: “Aldığımız duyumlar doğru mudur? 6 üyenin görevlerine nihayet verme nedeni nedir? Bu görevden almalarda değişik tek neden var mıdır? YÖK Başkanı bunu nasıl açıklayacak, bu konuyla alakali tek yönerge almış mıdır? Bunun Cevabını YÖK Başkanından evvela bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir