Yılın ilk erkenci üzümleri tarlada kilosu 50 TL’den satıldı-haberi

Kocahasanlı Mahallesi’nde serada yetiştirilen ‘Yalova İncisi’ cinsi üzümlerin evvel hasadı yapıldı. Üretici İbrahim Köse topladığı üzümleri İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere dahil piyasaya süreceğini dile getirdi. Köse, iki dönüm araziden ele geçirdiği 8 ton üzümün kilosunu 50 TL’ye sattığını bildirdi. Verimden hoşnut olduğunu laf eden Köse, “Kasım ayında budama yapıyoruz derhal peşinden kapama yapıyoruz. İlaçlama, gübreleme çalışmaları ile vatandaşımız amaciyla hazır vaziyete getiriyoruz” dedi.

“ERKENCİ ÜZÜM BÖLGEYE YÜKSEK KATMA DEĞER KATIYOR”

Ziraat Mühendisi Deniz Gürbüz de “Mersin’in Erdemli kazasi Türkiye’nin en erkenci bölgelerinden tek tanesi. Erkenci üzüm bölgeye çok katma kıymet katıyor. Pandemi döneminde ülkemiz ön plana çıktı. Çiftçimiz ara vermeden çalışıyor. Hepsine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“BÖLGEDE 800 TON HASAT BEKLENİYOR”

Erdemli tarım Odası Başkanı Rasim Şahin de üreticilere bereketli tek sezon diledi. Şahin “İlçemizde örtü altı üzüm hasadı başladı. takriben 200 hektar alanda yapılan örtü altı üzüm üreticiliğinde 800 ton hasat bekliyoruz. Bunlar çoklukla dahil piyasa gönderilecek” dedi.

“SERADA ÇİFT ÜRÜN YETİŞTİRİLİYOR”

Serada çift mahsul yetiştirdiklerini belirten tarım Mühendisi Emine Yaman Kulu da “Örtü bağın altında fasülye yetiştiriciliği yaptık. Fasulyemizin hasadı bitti. Şu anda da üzümlerimizi hasat ediyoruz. Ayrı olarak bağlarımızdan yaprak toplayarak sarmada kullandık” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir