Yerli ve milli radar, Türkiye’ye milyonlarca dolar kazandırdı-haberi

Her alanda yerlileşme ve millileşme hamlesi başlatan Türkiye, evvel türk mali ve ulusal sivil havacılık Emelli yaklaşma radar sistemi ulusal Gözetim Radarı’na kavuşuyor. hükümet sema Meydanları İşletmesi genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK işbirliğinde yürütülen “Milli Gözetim Radarı/SSR MODE-S Araştırma Geliştirme Projesi” kapsamında geliştirilen MGR’nin Gaziantep Havalimanı’nda yürütülen alan onay çalışmaları tamamlandı. MGR dahada evvelce vatan dışından ithal edilen radar sistemlerine mukayese et dahada düşük maliyetle Tamamiyle türk mali imkanlarla geliştirilerek bu alanda yurtdışındaki firmalara milyonlarca dolar ödenmesinin önüne geçti. DHMİ’nin mühim ARGE projeleri arasında bulunan MGR, süre gelen süreklilik testlerinin tamamlanmasının derhal peşinden hizmete girecek.

PROJENİN MİMARLARI TÜRK MÜHENDİSLER

Türkiye’nin evvel türk mali ve ulusal Primary Surveillance Radar sistemi olma özelliğine sahip var olan MGR, sema trafik denetim hizmetlerinde birincil ve ikincil gözetim radar fonksiyonlarını sağlıyor. yüzlerce Türk mühendis tarafından geliştirilen sistemin bütün ekipmanlarından kablosuna civarindan türk mali ürünler kullanıldı. Türk mühendislerin yazdığı türk mali ve ulusal yazılım sistemiyle çalıştırılan MGR, Türkiye’nin tek alanda dahada yurtdışına bağımlılığını ortadan kaldırdı.

TÜRK sema SAHASINDA KUŞ UÇURMAYACAK

Radar menzili 112 kilometre var olan MGR, sema sahasını 7 vakit 24 saat izleyecek. Türk sema alanında Sanki kuş uçurmayacak var olan radar Türkiye’nin bu alandaki ihtiyacını karşılayacak. Projenin tam manasıyla başarıyla tamamlanmasının derhal peşinden MGR’nin değişik bölgelere de kurulmasıyla tek milyon kilometrekarelik Türk sema sahasının tamamı ulusal ve türk mali imkanlarla izlenecek. Avrupa sema Seyrüsefer Güvenliği Örgütü’nün tavsiyelerine ahenk gösteren olarak tasarlanan MGR, beynelmilel Sivil Havacılık Organizasyonu’nun standartlarının tümünü karşılıyor.

MİLYONLARCA DOLARA İTHAL EDİLEN SİSTEMLERİN YERİNE GEÇECEK

MGR’nin sayesinde yurtdışından on milyonlarca dolara ithal edilen radar sistemlerinin yerini türk mali ve ulusal imkanlarla geliştirilen sistemler alacak. Aynı proje kapsamında tekrar türk mali imkanlarla geliştirilen SSR MODE-S sisteminin entegrasyonu da sürüyor. Aynı anda bin hedefi takip edebilen MGR ile Türkiye’de evvel kez tek havalimanındaki Yaklaşma denetim Hizmetleri türk mali ürünlerle sağlanmış olacak. etkin devinim eden amaç takibi yapabilen algoritmaya sahip var olan MGR, yağış konumunu ve yoğunluğunu da ölçebiliyor.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir