Yerli koronavirüs aşısı olan Bakan Varank: Herhangi bir yan etki olmadı-haberi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bir gün evvel gönüllü tek şekilde türk mali aşının Faz-1 çalışmasında yer aldı. Aşıyla alakalı değerlendirmelerde bulunan bakanimiz Varank, taraf tesirlere de değinerek canlı yayında mayıs ayındaki gönüllülük amaciyla çağrıda bulundu. bakanimiz Varank evvel insan çalışmalarının başlamasıyla birlikte Faz-1 çalışmasında gönüllü var olan insanlara ekstra hassaslik gösterildiğini aktardı.

YERLİ AŞIDA taraf ETKİ GÖRÜLMEDİ

Aşının taraf tesiriyle alakalı sualleri da yayınlayan Varank, “Kan alınıyor, denetim altındasınız. hekimler sizin başınızda sizinle birlikte bekliyorlar. rastgele tek taraf etki olmadı. Yalnızca kolumda tek sızı oldu. Bu da çok normal.” dedi.

“TÜM DÜNYADA AŞIDAN BAŞKA yollar YOK”

Varank, izahlarına şu sözlerle ayni ritimde devam etti: “VLP aşısı ile alakalı evvela şunu söyleyeyim. Hastalıkla mücadelenin yolu aşılama. Vatandaşlarımıza şu çağrıyı yapıyoruz. Aşıya erişiminiz varsa, zamanınız geldiyse aşı olun. bütün yeryüzünde aşıdan başka yollar yok. sağlık Bakanlığımız onay veriyorsa bütün denetimler yapılmış demektir.

Biz Türkiye’de TÜBİTAK altında tek platform oluşturduk. İlaç ve aşı geliştirmek istek eden hocalarımıza çağrıda bulunduk. Dedik ki gelin her biçimde desteği vereceğiz. Hocalarımızda faik gayretle o günden beri çalışıyorlar. 7 değişik çalışma laf konusu.

“7 FARKLI AŞI ADAYINI DESTEKLİYORUZ”

Bu aşıları üretebilecek tesisler de var. 7 değişik aşı adayını destekliyoruz. VLP dediğimiz virüs benzeyen parçacıklara dayalı aşı adayı. DSÖ listesine girmiş aşı adaylarından biri en ileride diyebiliriz.

İhsan hocamız ABD’de tecrübesi var olan aşıların içindeki tertemiz argümanı da geliştiren hocamız. VLP aşı adayımızın en mühim özelliklerinden biri dört proteini dikkate alarak tasarlanan tek aşı adayı. Çok faal olacağını düşünüyoruz. Mayıs sonundaki Faz2 çalışmasına İngiliz mutasyonunu çalışarak giriyor. 256 gönüllüyle yapılacak. İngiliz mutasyonu çalışılmış olacak. değişik üniversitelerimiz, değişik teknolojilerde çalışan aşılar var.

“İNSANA UYGULANMA ÇALIŞMALARI ÇOK ÖNEMLİ”

İlk kez insana uygulanma çalışmaları çok önemli. Gönüllülük çok önemli. Faz 1’den belli tek süre dahada huzurlu aşama Faz 2’de 256 gönüllüye ihtiyacımız olacak. eğer insanlığa bilime hizmet etmek istiyorsanız gelin mayıs ayında gönüllü oldu.”

GÖNÜLLÜLÜK İÇİN İKİ YER BELİRLENDİ

Bakan Varank, aynı zamanda aşıya gönüllü olmak isteyenlerin de Ankara Onkoloji Hastanesi ve TÜBİTAK’la iletişime geçebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir