Yerli aşı TURKOVAC’ın yan etkisi var mı? Aşı gönüllüsü konuştu-haberi

Erciyes Üniversitesi ile sağlık Bakanlığı Türkiye sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) işbirliğiyle geliştirilen “TURKOVAC“ın Faz-3 çalışması kapsamındaki evvel aşılamalar Bir gün evvel Ankara Şehir Hastanesi’nde yapıldı.

Faz-3 mertebesi kapsamında Bir gün evvel önce uygulamanın yapıldığı gönüllülerden 38 yaşında olan Hüseyin Polat, gönüllü olmaya nasıl karar verdiğini ve duygularını anlattı.

”İNSANLARA FAYDALI OLMAK İSTİYORUM”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda işçi olarak çalışan, evli ve iki bebek babası Polat, Faz-3 aşamasında aşının yapıldığı evvel kişiler arasında olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Peygamber Efendimiz tek hadis-i şerifinde ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ diyor. bendeniz de bu yola çıkarak gönüllü olmaya karar verdim. İnsanlara faydalı olmak ve ilmi çalışmalara katkıda bulunmak istiyorum” dedi.

Polat, türk mali aşının Türkiye’nin yanı sıra başka ülkelerin de Kovid-19’la mücadelesine katkı sağlayacağını düşündüğüne işaret ederek, “TURKOVAC aşısının bütün insanlığa faydalı olacağına inanıyorum. Türk aşısının ulaşmadığı hiçbir yer kalmayacağına inanıyorum” izahı yaptı.

“AŞI OLDUKTAN ardindan HERHANGİ BİR taraf ETKİ OLMADI”

Dün türk mali aşının uygulanmasının derhal peşinden rastgele tek taraf etki yaşamadığını laf eden Polat, “Aşı olduktan ardindan rastgele tek taraf etki olmadı. Ateş, öksürük, ishal benzeri tek belirti olmadı. Yalnızca aşının vurulduğu yerde hafif tek hassasiyet, ağrı oluştu. O da sonradan geçti” diye konuştu.

Polat, bilim insanlarının, Kovid-19’a karşı yasamsal bağışıklığın sağlanması amaciyla aşılamanın koşul olduğunu söylediğini hatırlatarak, “Salgının bitmesinin tek yolu aşı olmak. ıslak grubu ayrım etmeksizin sırası gelenler aşılarını olmalı” dedi.

FAZ-3 KAPSAMINDA 40 BİN 800 GÖNÜLLÜ AŞILANACAK

TURKOVAC’ın Faz-3 mertebesi kapsamında için koşulları taşıyan 40 bin 800 gönüllü aşılanacak.

Yerli Kovid-19 aşısının geliştirilmesiyle Türkiye, yeryüzünde kendisinin aşısını üreten evvel 10 memleket arasındaki yerini alacak.

Kaynak: Anadolu ajansı / Osman Baytürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir