Yenilemek için satın aldıkları evdeki reçel kavanozlarından altın fışkırdı! Değeri yaklaşık 7 milyon TL-haberi

Fransa’nın Jura şehrine bağlı Morez Belediyesi yetkilileri, yenilemek amaciyla satın aldıkları Daha önceki tek hanede hazine keşfetti.

3 REÇEL KAVANOZU VE tek KASADAN ÇIKTI

Görevliler, üç reçel kavanozuyla tek kasanın içinde 5 külçe altın ve yüzlerce altın sikke buldu. İçindeki eşyalarla alınan ev amaciyla 130 bin avro ödediler. Üç reçel kavanozuyla tek kasada bulunan külçe altın ve yüzlerce altın sikkenin değeri ise 650 bin euro.

“MÜLKÜ OLDUĞU GİBİ SATIN ALDIK”

Morez Belediye Başkanı Laurent Petit, üç katlı binada evvelce dört kardeşin yaşadığını söyledi. ama çocuğu olmayan kardeşlerin sonuncusu da geçen sene vefat edince, tek akrabaları hanesi belediyeye geçen sene 130 bin euroya (yaklaşık tek milyon 500 bin TL) sattı. reis Petit anlaşma ile alakalı şöyle konuştu: “Ev eşyalarla ve mobilyalarla doluydu. Mülkü olduğu benzeri satın almayı onay ettik.”

“KÜLÇE ALTINLARI Yalnızca FOTOĞRAFLARDA GÖRMÜŞTÜM”

Öte istikametten binayı yenileme Tasarıları Kovid-19 pandemisi sebebinden 2020 ilkbaharında askıya alındı. ama yetkililer, Hanedeki eşyaların tarihi tek değeri olup olmadığını denetim etmek istedi. Belediye Başkanı keşfi şöyle anlattı: “Bir raftaki eşyaların arkasında külçe altınlarla dolu üç kavanoz duruyordu. Şaşırtıcıydı. Şimdiye civarindan hiçbirimizin eline altından tek parça geçmemişti. Külçe altınları Yalnızca fotoğraflarda görmüştüm. hatri sayilir büyüklükte olacaklarını sanmıştım. ama bunlar küçüktü. tek kilogram ağırlığındaydı ve tek sigara paketi kadardı.”

DEĞERİ YAKLAŞIK 7 MİLYON TL

Kavanozlarda Yalnızca külçe altınlar değil, aynı zamanda binden çok altın sikke bulundu. ama bulgu bunlarla sınırlı kalmadı. çünkü Petit, onuncu hafta yapılan belediye meclisi toplantısında, Hanedeki tek dolabın arkasında bulunan kasanın kırıldığını ve içinden yüzlerce altın sikke çıktığını duyurdu.

Bulunan altınların değerinin takriben 650 bin avro (yaklaşık 6 milyon 500 TL) olduğu belirtildi. Altınların değeri, Morez Belediyesi’nin 6 milyon euroyu (yaklaşık 58 milyon TL) bulan senelik bütçesine mukayese et az. Morez Belediye Başkanı Laurent Petit de “Hazinenin bizi Jura’nın Las Vegas’ına dönüştürdüğünü söyleyemem. Ama bizi gülümsetti” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir