Yenidünya hasadı başladı, üretici fiyattan dolayı bayram ediyor: Kilosu 30 lira-haberi

Narenciye bölgesi var olan Erdemli’de ek mahsul olarak da rençperler tarafından imalatı yapılan yenidünya, dalından itinayla toplanarak 250 gramlık plastik şeffaf kaselere konulup tüketilmek üzere büyükşehirlere gönderilmeye başlandı. Havaların sıcak gitmesiyle mevsiminden 15 vakit evvel hasadı yapılan yenidünya, 30 liradan alıcı buluyor.

ERDEMLİ’DE YILDA üç BİN TON ÜRETİLİYOR

Erdemli tarım Odası Başkanı Rasim Şahin, örtü altında yetiştirilen evvel yenidünya hasadına katılarak üreticilere hayırlı ve bol kazançlı tek sezon dileğinde bulundu. reis Şahin, “Sezonun evvel örtü altı turfanda yenidünya hasadını Erdemli’de yapmanın sevincini yaşıyoruz. İlçemiz genelinde takriben bin dönüm arazide senede üç bin ton yenidünya imalatı gerçekleştiriyor. Bu sene havaların sıcak gitmesi hasebiyle yenidünya hasadına 15 vakit evvel başladık. Öncelikle kilosu 30 liradan dalında alıcı bulan yenidünya bugünden ardindan tezgahlarda yerini alacak ve vatandaşlarımızın sofralarını süsleyecek. bütün yetiştiricilerimize bol bereketli tek hasat sezonu diliyorum” dedi.

“ÜRETİCİLER FİYATLARDAN MEMNUN”

Erdemli’de iki dönüm serada yenidünya yetiştiriciliği yapan Adil Gürcan Adalı ise, “Bu sene evvel yenidünya hasadını yapmanın sevincini yaşıyoruz. Örtü altında yetiştirdiğimiz yenidünyalarımız normal zamanından 15 vakit evvel kızarmaya başladı ve evvel hasadımızı yaptık. Kilosunu 30 liradan satıyoruz ve fiyatlardan çok memnunuz. İnşallah bundan sonraki hasatlarımız da iyi fiyatlardan gider ve yüzümüz gülmeye ayni ritimde devam eder” diye konuştu

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir