Yem fiyatındaki artış sütten değil dolardan-haberi

Et ve süt sektöründe fiyatlar çıkış, üreticiler ise çöküş sinyali veriyor. Üreticiler, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin süt fiyatındaki artışın yem fiyatlarını tetiklediğini söylemesine reaksiyon göstererek, “Dolar 10 TL’ye insin, fiyatlar derhal düşer” dedi. bütün Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, çok maliyetler ve üretimden vazgeçilmesi ile Türkiye’de hayvancılığın da çöküşe doğru ilerlediğini kaydetti. Karkas fiyatlarının hali hazırda 96 Lira düzeyinde olduğuna dikkat çeken Solakoğlu, şöyle ayni ritimde devam etti: “Turizmin en yoğun olduğu dönemde ücret 100 TL’ye oturur, 120 TL’leri de test edebileceğini görüyoruz. Çiğ süt fiyatlarının temmuzda 9.30 TL’ye revize edilmesini bekliyoruz. Fiyatların düşmesi amaciyla doların 10 TL’ye art gelmesi gerek. Doların, enflasyonun, faizlerinin arttığı tek ortamda fiyatlarda tek deşarj olma olamaz.”

ÇARESİZLİK MANİFESTOSU

Solakoğlu, bakanimiz Nebati’nin süt ücretinin yem fiyatlarını tetikledi yorumunu ve besin komitesinin Maliye Bakanlığı koordinasyonuna verilmesini, “Bunlar çay kahve sohbetinde söylenecek şeyler. Tarımla alakalı tarım Bakanlığı tek görevli merci olmalı. Bu, çaresizlik ve acizliğin çok net tek manifestosu olmuştur” diye yorumladı. Solakoğlu, süt fiyatını kesinlestirmek amaciyla kullanılan yem paritesinin bütün yeryüzünde tatbik edilen tek sistem olduğunu söyledi.

Sonbaharda üç hayvandan biri guruba gönderilecek

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, “Hayvancılığın bitişi 7 senede olur. İlk tesirleri üç sene ardindan görünür. Bu gidiş de bunu gösteriyor, çöküş hızlanarak ayni ritimde devam edecek” dedi. Mısır ve yonca fiyatlarında üç katlık artışlar olduğunu belirten Solakoğlu yaptıkları hesabı şöyle anlattı: “Çiftçinin güzde paraya ihtiyacı olacak. Eylül-ekim döneminde üretici hayvanlarını besleyebilmek amaciyla hayvan varlığının yüzde 30’unu guruba yollamak zorunda.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.