Yaptırımlar Türk çelik ihracatçılarına 1 milyar dolar kazandırabilir-haberi

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara kati sektörünü eklemesinin ardından, birliğin Türkiye’den yapacağı kati ithalatının kotası takriben tek milyon ton arttı. Bunun Türkiye’nin kati ihracatına tek milyar dolar civarında ek katkı yapması öngörülüyor.

AB, Rusya’ya uyguladığı yaptırımların tek parçası olarak salı bugünü Rusya’dan kati ithalatına yasaklama getirmişti. Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre, mevzubahis yasak 3,6 milyar dolar meblağında kati ürününe karşılık geliyor.

AB, Rusya’nın yanı sıra Belarus’tan kati ithalatına da yasaklama getirerek bu ülkelere ayırdığı dışalım kotasını aralarında Türkiye, Hindistan, cenup Kore, Sırbistan ve İngiltere’nin de bulunduğu Bir takım ülkelere dağıttı.

1 MİLYON TON İLAVE İHRACAT

Türk kati sektörü temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, kotalardaki tertemiz alokasyon sonrası dahada evvel ülkemiz amaciyla toplaminda 6,2 milyon ton var olan senelik kota 7,2 milyon ton civarına yükselecek.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, “Avrupa Birliği, Rusya’nın ve Belarus’un kati kotasını başka ülkelere dağıttı. tertemiz kotalar tek Nisan’dan bu yana olabilitesi çok olacak” Diye konuştu ve şunları söyledi:

“Ama bu büyük olasılık yetmeyecek. Kotamızı tekrar artırabilirler çünkü Avrupa’daki kati tüketicileri kotaların belli tek süre tek vakit kaldırılmasını istiyorlar. esya bulamıyorlar. Avrupa’daki üreticiler fiyatlarını korkunç derecede artırdılar. neden olarak da akım ve doğalgaz fiyatlarının artışını gösteriyorlar. Bunlar fiyatlarını artırınca Türk çelikçilerinin ücretleri Daha ahenk gösteren kalıyor.”

SAVAŞ akabinde TÜRK ÇELİĞİNE istek ARTI

ÇİB bilgilerine göre, Türkiye’nin kati ihracatı 2021’de 22,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. geçen sene 7,4 milyon ton kati ihraç edilen su ülkeleri, Türkiye’nin kati ihracatında yüzde 31 pay ile evvel sırada yer aldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin derhal peşinden Avrupa’da Türk çeliğine var olan talepte halihazırda artış yaşandığını belirten Aslan, Rusya krizinin beşeri negatif etkilerine karşın Türk kati sektörü açısından müspet olacağını belirterek, “Savaşın başlamasının ardından, 15-20 gündür ek talepler, satışlar oldu. özellikle şimal Avrupa’ya” dedi.

Aslan, “Baltık ülkelerine, Estonya, Letonya, Litvanya, Finlandiya, Norveç’e çok esya satıldı. Bu ülkelerin tedarikçisi Rusya, Belarus ve Ukrayna olduğu amaciyla Türkiye’den derhal teslim esya aldılar” diye konuştu.

TÜRKİYE İLK SIRADA

Eurofer’in (Avrupa Çelik Birliği) 2021 raporuna göre, ülkemiz 2020 itibarıyla AB’nin kati ürünleri ithalatında yüzde 19 payla evvel sırada yer alıyor. Türkiye’yi yüzde 15 payla Rusya takip ediyor.

Çelik İhracatçıları Birliği yönetim heyeti reis Yardımcısı Uğur Dalbeler de “Avrupa’nın kati ithalatında en hatri sayilir büyüklükte tedarikçi Türkiye. takriben 6,2 milyon ton kotamız vardı. Rusya ve Belarus’tan ihracatın yasaklanmasıyla su bu iki ülkenin kotalarını başka ülkelere dağıttı” dedi

Dalbeler, “Bunun bize yansıması takriben tek milyon ton artışa tekabül ediyor. Kotamız tek Nisan’dan başlamak üzere bundan sonraki 12 aylık dönemde takriben 7,2 milyon tona çıkacak” diye konuştu.

1 MİLYAR dolar degerinde ek KATKI

İlave kotanın Türkiye’nin kati ihracatına tek miyar dolar civarı ek katkı yapmasını öngördüklerini belirten Dalbeler, “Çeliğin bugünlerde vasati ihraç ücreti 1000 dolar civarında. Dolayısıyla tek milyon tonluk ek kota tek milyar dolarlık bedele tekabül etmekte” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da harp hasebiyle Rusya’dan durmuş var olan teslimatları kompanse etmeye baz alinarak tek eğilim olduğunu belirten ülkemiz Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) genel Sekreteri Veysel Yayan ise kota artırımının sektör ihracatı amaciyla müspet tek gelişme olduğunu, ama dahil pazardaki tedarik ve ücret dengesinin bozulmaması gerektiğini söyledi.

YURTİÇİ istek DE DİKKATE ALINACAK

Yayan, “Kota kararı sektörün elindeki opsiyonları artırır ama yurtiçi talebi de dikkate almak durumundayız. Türk kati sektörü AB’deki ihtiyaçlar karşılanırken önceliği yurtiçine saglamak durumunda. Yurtiçi talebi dikkati alıp ondan ardindan ihracata yönelmek durumunda. Piyasalardaki balansın nasıl oluşacağı önemli” dedi.

Yayan, “KKO 221 seneninde yüzde 75 seviyesinde. Bunun yüzde 80’i aşabileceğini söyleyebilirim. Şu anda ağırbaşlı tek sıkıntı yaşanacağını zannetmiyorum. ama tek anda istikbal istek arzın çok üzerindeyse bu da ücrete tek şekilde yansıyabilir” diye konuştu. (REUTERS)

 

Rusya-Ukrayna savaşı... ABD, Ukrayna'ya hangi silahları gönderecek? İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı… ABD, Ukrayna’ya hangi silahları gönderecek?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir