Vakalarda yaşanan artış korkuttu! Birçok il kırmızı kategoriye geçebilir-haberi

Ülkemizde tek Mart tarihinde yapılan bakanlar heyeti toplantısında, koronavirüsle mücadelede tertemiz tek döneme girildi. ‘Yerinde karar’ dönemiyle birlikte koronavirüs haritası çıkartıldı ve 100 bin kişide görülen olay oranlarına göre şehirler dört renge ayrıldı.

İLLER RENK KODLARINA GÖRE AYRILDI

Bahis geçen haritada olay oranlarının çok olduğu iller ‘çok çok riskli’ iller (kırmızı) kategorisine konuldu ve buralarda tedbirler gevşetilmedi. Düşük riskli iller (mavi), ortada riskli iller (sarı) ve çok riskli iller (turuncu) kategorisinde bulunan şehirlerde ise riziko vaziyetine göre normalleşme adımları atıldı.

NORMALLEŞMEDEN ardindan olay SAYILARI ARTTI

Normalleşme adımlarıyla birlikte Bir hayli şehirde kafe, restoran, restoran ve spor salonları belli kaidelere göre açılmış, cumartesi bugünü sokağa çıkma yasağı da kaldırıldı. Alınan bu kararın derhal peşinden artışa geçen koronavirüs vakaları yetkililerde ve vatandaşlarda tedirginlik yarattı.

BİRÇOK İLİN KIRMIZI KATEGORİYE GİRMESİ BEKLENİYOR

Özellikle harita çok riskli iller (turuncu) kategorisinde var olan Bir hayli şehirde yükselen olay kaygı veren seviyeye çıkarken, bu illerin çok fazla riskli iller (kırmızı) kategorisine girmesi bekleniyor. uzman olanlar da yaptıkları açıklamada, 15 Mart’ta yapılması tasarilanan bakanlar heyeti toplantısında riziko haritasının güncelleneceğini ve Bir hayli ilin çok riskli iller (kırmızı) kategorisine gireceğini belirtti.

“MUTANT VİRÜSLER YAYILIM HIZINI ARTIRMIŞTIR”

Öte istikametten sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bir gün evvel yapılan bilim heyeti Toplantısı’nın derhal peşinden izahta bulundu. Koca, “Mutant virüsler yayılım hızını artırmıştır. Her ne civarindan bu artış hastanelere yatışları paralel şekilde etkilemese de çok olay Ne yazık ki çok hasta kisi potansiyelini barındırıyor. Hızlı dağılan mutantlar görece dahada hafif seyretse de çok bulaştıkları amaciyla savunmamız koşul olan bünyelere de dahada hızlı ulaşıyor” ifadelerine yer verdi.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman ise çok fazla riskli (kırmızı) iller olarak yer alıyor.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER

Son açıklanan sehirlere göre riziko haritasına göre; Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır düşük riskli (mavi) iller kategorisinde yer alıyor.

ORTA RİSKLİ İLLER

Ankara’nın yanı sıra, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars ortada riskli (sarı) grupta yer alıyor.

YÜKSEK RİSKLİ İLLER

İstanbul ve İzmir’in yanı sıra, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan çok riskli (turuncu) iller kategorisinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.