Uzun yıllar sonra ilk kez İzmir’de kurt görüntülendi-haberi

Doğa Derneği ve İzmir Kalkınma Ajansı tarafından İzmir’in kent çeperindeki Kadim Üretim Havzaları’nın araştırılması ve izlenmesi emeliyle yürütülen çalışmalarda tek kurt kayıt altına alındı.

UZUN seneler ardindan İLK kez GÖRÜLDÜ

Bu kayıtla Batı Anadolu‘daki doğal nüfusunun insan kaynaklı nedenlerle Tamamiyle yok olduğu düşünülen kurtlar, İzmir’de uzunca yıllar ardindan evvel kez görüntülenmiş oldu. uzman olanlar bu mühim kaydın, bölgenin doğasının sıhhatli tek şekilde yaşamaya ayni ritimde devam ettiğinin alana konması açısından mühim olduğunun altını çiziyor.

“DOĞADA YİYEBİLECEĞİ BİR ŞEY KALMIYOR”

Konu ile alakalı İzah yapan doğa Derneği ilmi Çeşitlilik Araştırmaları Koordinatörü Şafak Arslan, uzunca yıllar ardindan İzmir’de tek kurdun kayıt altına alınmasının umut veren olduğunu belirterek sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

“Kurtlar ne yazık ki insan kaynaklı faktörler hasebiyle bütün Anadolu’da hatri sayilir büyüklükte tek tehditle karşı karşıya. Bu tür aslında karaca, geyik, yaban domuzu benzeri yabani otoburlarla besleniyor. Yabani otoburların tabiatta derhal hemen Tamamiyle yok olması sonrasında besin bulmakta zorluk çeken kurtlar, evcil hayvan sürülerine saldırabiliyor ve insan kurt çatışması bu noktada gündeme geliyor. Başka bir deyişle kurtlar, tabiattaki balans bozulduğunda insanlarla dahada sık etkileşime giriyor. başka istikametten kurtlar yok olduğunda veyahut sayıları azaldığında, yaban domuzlarının popülasyonları çok hızlı tek şekilde artış gösteriyor. Oysa sıhhatli tek ekosistemin göstergelerinden birisi var olan kurtların yaşadığı bölgelerde bu tür meseleler çok dahada az yaşanıyor. İzmir’de fotokapan görüntüleri neticeninde kayıt edilen kurt, ekosistem sıhhati açısından bize çok mühim veriler sunuyor. aynı zamanda bölgedeki yerleşik kurt nüfusu ile alakalı da ipuçları veriyor. Bu süreçten ardindan kurtların bölgedeki varlığının savunması ve insanlarla çatışma içinde olmadan yaşaması amaciyla İhtiyaç duyulan çalışmaların yürütülmesi gerekiyor. ülkemiz doğası açısından umut veren tek kayıt var olan İzmir’deki bu kurt görüntüsü hepimizi çok heyecanlandırdı. Kurtların alanda insanlarla çatışma yaşamadan varlıklarını sürdürmeye ayni ritimde devam edebilmesi amaciyla görevli müesseselerin da desteğiyle çalışmalarımızı sürdürmeye ayni ritimde devam edeceğiz” dedi.

DERNEK İLE BELEDİYE BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

Doğa Derneği ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın birlikte yürüttüğü çalışmalara İzmir Büyükşehir Belediyesi araç desteği ve eş katkılar sunuyor. Çalışma kapsamında elde edilen bütün görüntüler doğa savunma ve ulusal Parklar İzmir Şube Müdürlüğü ile paylaşılıyor.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir