Uzmanlar “büyük kumar” diye yorumladı! Vakaların tavan yaptığı İngiltere’de maske zorunluluğu kaldırılıyor-haberi

Koronavirüs hasta kisi sayılarının 29 Ocak’tan bu yana maksimum seviyelere eriştiği İngiltere‘de uzman olanlar tarafından “kumar” olarak nitelendirilen tek adım atılıyor. nihayet olarak 28 bin 773 tertemiz vaka, 37 de vefatın kaydedildiği ülkede, temmuz ayından bu yana tam normalleşme adımları atılacak. Maske ve yasamsal ara tedbirlerinin kaldırılacağı belirtildi.

BAŞBAKAN ZORUNLULUĞUN KALDIRILACAĞINI AÇIKLADI

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, düzen ettiği medya toplantısında yasamsal ara ve surat maskesi benzeri koronavirüs sınırlamalarının 19 Temmuz’da kaldırılacağını söyledi.

İngiltere sağlık Bakanı Sajid Javid de atılacak tertemiz adımlara değin teferruatları paylaştı. mecliste milletvekillerinin suallerini Cevaplayan Javid, İngiltere’de iki doz aşı olanların 16 Ağustos itibariyle karantinaya girmeyeceklerini söyledi.

ÇİFT DOZU AŞI YAPTIRANLARA KARANTİNA KOLAYLIĞI

İngiltere hükümeti, sarı listedeki ülkelerden dönüşte çift doz aşı yaptıranların karantinaya girmemesi amaciyla neler yapılabileceğini de değerlendiriyor. ama bununla alakalı resmi tek karar açıklanmadı.

“İKİ HAFTA BEKLEMEK ZORUNDA OLMAYACAKLAR”

Sağlık Bakanı Javid, koronavirüs testi müspet çıkan tek kişiyle temas edilmesi vaziyetinde tam aşılananların hanelerine kapanmak zorunda kalmayacaklarını söyleyip “Eğer tek kişi 16 Ağustos’tan derhal evvel veyahut derhal ardindan 2. doz aşısını yaptırdıysa tertemiz özgürlüklerin keyfini çıkarmak amaciyla iki hafta beklemek zorunda olmayacak” dedi.

VAKALARDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Javid Ayrı olarak aşılama programıyla 27.000 kişinin hayatının kurtulduğunu, 7 milyon kişinin de koronavirüse yakalanmasının önüne geçildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı, iki doz aşı yaptıranların enfeksiyon kapma riskinin yüzde 80 oranında azaldığını da ifade etti ama vakalarda artış yaşanacağına dikkat çekti.

“50 BİN KİŞİNİN TESTİ POZİTİF ÇIKABİLİR”

Javid, “Şimdilik 19 Temmuz’a civarindan enfeksiyonların artmaya ayni ritimde devam etmesini bekliyoruz” Diye konuştu ve gün içinde 50.000 kişinin koronavirüs testinin müspet çıkabileceğini belirtti.

Aşılama programının “savunma kalkanı” sağladığını belirten Javid, İngiltere’de önlemlerin programın başarısından dolayı hafifletilmeye başlandığını söyledi.

“PLANIMIZIN İŞE YARADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Javid’in dikkat çektiği tek başka nokta da aşılama sayesinde hastaneye kaldırılan hastalar arasındaki vefat oranında yaşanan düşüş.

Salı günkü açıklamasında ‘son 24 saatte 27.000 tertemiz vaka’ tespit edildiğini belirten Javid, Yalnızca 2000 hastanın hastaneye kaldırıldığını iletti ve dahada evvel vakalardaki artışın bu civarindan çok olduğu dönemde hastanelik var olan hastaların takriben 20.000 olduğunu ifade etti. Javid, “Planımızın işe yaradığına var olan inancımız gittikçe artıyor” dedi.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir