Uzman isimden hayati uyarı! Kurban eti yiyeceğim diye karaciğerinizden olmayın-haberi

Kurban bayramının 1. gününün gelmesiyle birlikte çok sayıda yurttaş da ibadetlerini adina getirmeye başladı. Kurban kesim merkezleri dolarken, uzmanlardan da kurban kesimlerine süre gelen vatandaşlara mühim tek konuda ikazda bulundu.

“CİDDİ SAĞLIK SORUNLARINA neden OLABİLİR”

Prof. Dr. onur Yaprak, Kurban Bayramı’nda milletçe arasında köpek kisti denilen kist hidatik hastalığına karşı önlem alınması gerektiğini bildirdi.

Hastalığın ağırbaşlı sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirten Prof. Yaprak, “Halk arasında köpek kisti denilen hastalık insanlarda ağırbaşlı sağlık sorunlarına yollar açan ama aslında Tamamiyle çok sade önlemlerle korunulabilen tek durumdur. Hastalık hayat üzerinde en çok ülkemizin de bulunduğu doğu Akdeniz bölgesi ile şimal Afrika, Asya ve cenup Amerika’da yaygındır” dedi.

“KÖPEKLERDEN ırak TUTUN”

Kurban kesimi esnasında önlem alınması gerektiğini kaydeden Yaprak, “Bu parazitin en yaygın taşıyıcısı köpekler olmakla birlikte, kurt, tilki benzeri bütün et yiyen hayvanlar paraziti taşıyabilir. Parazit, köpeklerin bağırsaklarında yaşar. Köpek dışkısı ile atılan yumurtalar rüzgâr ve yağmur tesiri ile toprağa yayılırlar. Bu yumurtalar aylarca toprakta canlı kalır ve yumurtaların bulaştığı sebze-meyve ve yeşilliklerin iyi yıkanmadan yenmesiyle de insanlara bulaşır. Aynı şekilde hastalıklı köpeğe el ile temastan veyahut parazit yumurtasının bulaştığı tek toprağa dokunduktan ardindan el yıkanmaması da başka tek bulaşma yoludur” ifadelerini kullandı.

“HASTALIKLI SAKATATLARI TÜKETMEYİN”

Kesilen hayvanın hastalıklı sakatlarının tüketilmemesi gerektiğini belirten Yaprak, “Kurban edilen hayvanların karaciğer veyahut akciğer benzeri uzuvlarında kistik hastalık ile karşılaşılması vaziyetinde bu sakatatlar tüketilmemeli ve bulaş zincirinin kırılması emeliyle köpek ve yabani hayvanların da ulaşamayacağı şekilde imha edilmelidir. nihayet derece sade önlemlerle de hastalıktan korunulabilir” şeklinde konuştu.

“YILLAR İÇİNDE alana ÇIKIYOR”

Kistin karaciğerde oluşması esnasında başlangıçta hiçbir belirti gözlenmediğine değinen Prof. Dr. Yaprak,”Ancak yıllar içinde kistin büyümesi ile dolgunluk hissi ve ağrı, bulantı, istifra (kusma) benzeri şikayetler olur. Kist safra yollarına bası yaparsa veyahut açılırsa sarılığa yollar açar. Kist patlarsa ölümcül tek alerjik reaksiyon gelişebilir. kimi de hasbelkader çekilen ultrasonografi veyahut tomografilerde varlığı ayrım edilir. Kist hidatik Rehabilitasyonu kistin yerleştiği organa, organdaki yerine, çapına aynı zamanda da aşamasına göre değişmekle birlikte ilaç tedavisi, PAIR dediğimiz kistin dışarıdan konulan tek kateter ile boşaltılması veyahut ameliyatla kistin Tamamiyle alınması laf konusu” diye konuştu.

“KARACİĞER NAKLİ GEREKEBİLİR”

Prof. Dr. Yaprak, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

Alveolar tipte var olan ekinokok paraziti tekrar köpeklerin dışkısıyla toprağa karıştığı benzeri tilki, çakal, kurt benzeri hayvanlarda paraziti yayabilir. Alveolar hidatik hastalığında kist Sanki tek ur benzeri karaciğer içinde dağılır ve Bir takım hasta kisi olanlarda karaciğerin tümünü değiştirmek Başka bir deyişle karaciğer nakli gerekebilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.