Üst üste 5 gündür düşen dolar, 8,31’den işlem görüyor-haberi

Dün, en düşük 8,3320’yi gören dolar/TL, bugünü yüzde 1,2 azalışla 8,3539’dan tamamladı. Dolar/TL, bugüne de kıymet kaybıyla başlamasının derhal peşinden 8,2950 ile 11 Haziran‘dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Kur saat 11.10 itibarıyla 8,32’den işlem görüyor.

EURO VE STERLİN NE KADAR?

Aynı dakikalarda euro/TL 9,89’dan, sterlin/TL ise 11,59’dan alıcı buluyor. Analistler, genişlemeci kazanç politikalarının süreceğine ait beklentilerin dolar endeksini baskılamaya ayni ritimde devam ettiğini kaydederek, vatan içinde açıklanan enflasyon verileri sonrası sıkı kazanç politikasının ayni ritimde devam edeceğine baz alinarak beklentilerin Türk lirasını desteklediğini ve doların düşüşünü üst üstüne 5’inci işlem gününe taşıdığını söyledi.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ AŞTI

Bugün açıklanan bilgilere göre Tüketici ücret Endeksi (TÜFE) temmuzda aylık yüzde 1,8, senelik bazda yüzde 18,95 çogalarak beklentileri aştı. tertemiz tip koronavirüs salgınına baz alinarak gelişmelerin de gündemin odağında bulunduğunu belirten analistler, bu erken avro Bölgesi’nde Üretici ücret Endeksi (ÜFE) ve ABD’de fabrika siparişleri verilerinin takip edileceğini bildirdi.

GÜNCEL DÖVİZ KURLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: Anadolu ajansı / Murat Aslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.