Ümraniyespor Başkanı Tarık Aksar: Süper Lig’e çıkacağımızı düşünüyoruz-haberi

Spor Toto 1. Lig’de 58 puanlı lider Ankaragücü’nün derhal peşinden 55 puanla 2. sırada bulunan ve en yakın rakibine 9 puanlık ayrım atarak Süper Lig yolunda mühim tek avantajı elinde bulunduran Ümraniyespor’da reis Tarık Aksar, İhlas havadis Ajansı’na izahlar yaptı. Gelinen noktada mühim tek muvaffakiyet yakaladıklarını ve bunun planlamasını da geçen sezonun 2. yarısında yapmaya başladıklarını kaydeden Aksar, “O vakit pandemi hasebiyle Bir takım sıkıntılar yaşadık. dahada ardindan geçen sezon Recep hocamızla 2. yarıya başladık. Aldığımız puanlarla play-off’u kıl hissesi kaçırdık. Aynı takımı savunarak Bir takım takviyelerle başarıyı yakalamak amaciyla heyetmiş tek takımdı bu. Beklediğimizin karşılığı aldık mı, evet aldık. Ama dahada hali hazırda dahada 9 maçımız var. İnşallah en iyi şekilde temsil ederek takımımızı, Süper Lig’e çıkmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu olayı taçlandıracağımızı düşünüyoruz”

Süper Lig’e çıkmak amaciyla iyi tek sema yakaladıklarının altını çizen reis Aksar, “Takımda her biri birbirine çok inanıyor, güveniyor. elbette bütün takımların gönlünde Süper Lig’e çıkmak var. Ama biz 4’te 3’lük tarafını bitirdik. Önümüzde 9 maçlık tek periyot kaldı. Bu periyot amaciyla de ekip olarak kenetlendik. basit mücadele yok ama en nihayet Ankaragücü mücadeleninden ardindan belli tek süre dahada rahatlayacağız. doğal şans da bize kimi muavin oluyor ama Sahiden iyi tek takımız. Sistem takımıyız. Kenetlenmiş tek takımız. Önümüzde oynayacağımız maçlardan yeteri civarindan puanları alıp Süper Lig’e çıkacağımızı düşünüyoruz. Bu sistemde Recep Uçar hocamızın, ekibinin, futbolcuların, malzemecinin, burada çalışan bütün arkadaşlarımızın çok hatri sayilir büyüklükte desteği var. Sahiden biz bunun için kilitlendik. Her mücadelesi değişik düşünerek ilerliyoruz. Allah kismet ederse Süper Lig’i zorlayacağımızı, hatri sayilir büyüklükte tek aksilik olmazsa da bu olayı taçlandıracağımızı düşünüyoruz” cümlelerine yer verdi.

“Recep hocayı bırakmayı düşünmüyoruz”

Recep Uçar’ı dahada evvel teknik direktörlük deneyimi olmamasına karşın takımın başına getirerek radikal tek karar aldıklarını da belirten Ümraniyespor Başkanı Aksar, “Recep hoca her ne civarindan teknik direktörlük yapmasa da muavin hocalıklarını biliyoruz. Recep hoca Ümraniye’nin yetiştirmiş olduğu tek evlat. Kendini Başakşehir ve Beşiktaş ’taki başarılarında da takip ettik. Baktığımızda Sahiden tek riziko aldık. Herkes; ‘emin misin’ dedi. ‘Ben inandığım insanlarla yola çıktım, inandığım insanlarla bu işi bitiririm. İyisi, kötüsü bana ait’ dedim. Bu rizikosu alarak Recep hocamızı göreve getirdik. Bizi hiç yanıltmadı. Hep üstüne koyarak ayni ritimde devam etti. hemide takıma tek ağabey, hemide teknik patron ayni vakitte da tek kardeş oldu. Ona çok teşekkür ediyorum. bendeniz buraya her erken acele gelirdim. Ama artık Recep hoca benden acele geliyor. Bu işi sahiplendi. İşini de severek yapıyor. amaçlari var olan tek arkadaşımız. onla birlikte yürüyecek dahada çok yolumuz var. İnşallah bu asama Süper Lig’i yakalarsak, orada da beraberiz. Kendisi çok iyi tek öneri alırsa, özellikle Avrupa’dan, belki o vakit bırakırız. Recep hocayı bırakmayı düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

“Recep Uçar’ın hedefi Avrupa’da takım yönetmek”

Tarık Aksar, teknik patron Recep Uçar’ın evvel Süper Lig, dahada ardindan da Avrupa’da tek takım çalıştırma hedefi olduğundan bahsederek, şunları söyledi:

“İlk görüştüğümüz vakit Recep hocaya; ‘beklentin ne?’ diye sordum. ‘Ben burada başarılı olup, Süper Lig’de hocalık yapmak, dahada ardindan da Avrupa’da tek takım yönetmek isterim’ dedi. Biz de hocamızın başarılarına katkı sağlamak amaciyla hiçbir işine karışmıyoruz. bütün yetkiyi ona verdim futbolla, oyuncularla ilgili. Oturup istişaremizi yapıyoruz, en nihayetinde kararı hep birlikte veriyoruz. İnşallah hep birlikte bu işi göğüsleyeceğiz. dahada ardindan hocamızla Süper Lig’de ayni ritimde devam etmeyi düşünüyoruz. Hocamız bizimle kalmak isterse sonuna civarindan ayni ritimde devam ederiz. Ama çok iyi tek öneri gelirse onun da önünü açarız.”

“Karakterli futbolcular aldık”

Recep Uçar’ın, Türk, hayat ve Avrupa futbolunu iyi bildiğine dikkat çeken reis Aksar, “Daha evvel Başakşehir’deyken bulup aldırdığı futbolcularla Başakşehir muvaffakiyet yakaladı. Biz de hocamızın dahada evvel çalıştığı, takip ettiği, her şeyden evvel karakterli futbolcular aldık. Takımda sıkıntı oluşturmayacak, takımı sürükleyecek oyuncular. Nitekim de o havayı yakaladık. Kimse birbirinin açığını aramıyor, her biri birbirinin açığını kapatıyor. iyi tek kadro oluşturduk, hocanın engin tecrübeleriyle bu işi bu konuma getirdik” dedi.

“Kartal, Atakan, Hasic’in bize çok yararı oldu”

Beşiktaş’ın dahada çok süre almaları amaciyla Ümraniyespor’a kiraladığı Kartal Kayra, Atakan Üner ve Hasic’in takıma verdiği katkıyı da laf eden Tarık Aksar, “Bizlere kiraya verdikleri vakit bizden oynatmamızı istiyorlar. Biz de bu futbolcuları oynatmak amaciyla alıyoruz. Tanıdığımız futbolcular, geçen sezon da bizimle birlikte oynadılar. Bu kardeşlerimizin bize iki sezondur çok yararı oldu. O nedenle Beşiktaş’tan istedik. Beşiktaş Kulübüne de teşekkür ediyorum. Bizi hiç kırmadılar. Onlarla allahın izniyle dahada iyi yerlere geleceğiz” diye konuştu.

“VAR, yüzde 75 kulüplerin yararına oldu”

Gelecek sezondan bu yana Spor Toto 1. Lig’de de yasama geçirilecek Video muavin ortada hakem (VAR) sistemiyle alakalı görüşlerini bildiren reis Tarık Aksar, uygulamanın lige geliş Zamanını doğru bulduğunu söyledi. Aksar, “Çünkü bu sistemin oturması lazım. tek de 1. Lig olarak bizim altyapılarımız yetersiz. Bu altyapının oluşturulmasından ardindan gelmesi lazımdı. Federasyonumuz da İzah yapmıştı, 2022-2023 sezonlarinda geliyor. Zira hakemler kimi gözlerinde kaçırıyor. Haksız yenebilen veyahut atılan tek gol, bunlar minimuma indiriliyor. Seyrettiğim kadarıyla da Süper Lig’de gelişmeye başladı. Takımların mağdur olmaması amaciyla iyi tek uygulama. Eleştirilere gelince, yurttaslar kaybettiği vakit eleştirmeyi seviyor. VAR benim düsünceme göre yüzde 75 kulüplerin yararına oldu. elbette eksikler vardır. vakit içinde dahada çok kullanıldıkça, dahada çok faydalı olacağını düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

“Hakemler de insan, gözden kaçırabiliyor”

Hakemlerin, VAR kullanımında gelişmesi gerektiğine de vurgu yapan kırmızı-beyazlı kulübün başkanı, “Hakemleri her birimiz eleştiriyoruz ama onlar da insan, gözden kaçırabiliyor. Bizim oturarak seyrettiğimiz pozisyonlarda taraf yana iki kişi değişik karar verebiliyor. Hakemlerin de anlık kaçırma pozisyonları olabilir. Hakemlerimizin arka niyetli olduğunu düşünmüyorum. hatali olur ama VAR sistemiyle yanlislar minimize edildi. İnşallah hakemlerimiz bu olayı belli tek süre dahada geliştirip en minimum yanlış kararlarla ligi bitiririz. VAR sisteminin de gelmesi bu açıdan iyi oldu, dışarıdan tek göz izliyor. Yüzde 75-80 doğru kararlar alınıyor” açıklamalarında bulundu.

“Naklen yayın gelirleri bizim benzeri liglere yetmiyor”

Naklen yayın gelirlerini kulüpler açısından, ‘can suyu’ olarak nitelendiren Tarık Aksar, Spor Toto Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarının yayın haklarına ait süre gelen sürecin sorulması üstüne ise, şunları dile getirdi:

“TFF, kulüplerimizin kendini en iyi şekilde idame ettirebilmesi amaciyla pazarlıkları sürdürüyor. TFF istiyor ki takımlar kendisinin kendine yetebilsin. Futbol kulüplerinin en hatri sayilir büyüklükte geliri; naklen yayın gelirleri. Bu naklen yayın gelirleri de bizim benzeri liglere yetmiyor. kendisinin yağımızda kavrulamıyoruz. Bizim amaciyla tek can suyudur bu. TFF, Süper Lig’de bu gelirleri eşit haklarla bütün kulüplere dağıtmak istiyor. Bu doğru tek yaklaşım. 3-4 takıma bu kazanç dağıtılırsa Türk futbolu Tamamiyle biter. 3-4 takim dışında hiçbir takım futbolcu yetiştiremez, tasima dahi yapamaz. Naklen yayın gelirleri bizim amaciyla Sahiden çok değerli. Federasyon başkanımızın da bu işi en iyi şekilde halledebileceğine inanıyoruz.”

Ümraniye Spor Köyü projesi

Başkan Tarık Aksar, Ümraniye Belediyesi’nin öncülük ettiği, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile müsterek yürütülen Ümraniye Spor Köyü projesi kapsamında kulübün 10 bin kişilik tertemiz yuvasına kavuşacağının müjdesini verdi. Projenin detaylarını laf eden Aksar, “Burası toplamda 580 dönüm tek alan. Bunun üzerinde Ümraniye Cezaevi ve bizim tesislerimiz var. Bunu Cumhurbaşkanımızın ve Spor Bakanımızın onayıyla burada 33 branşta ‘Spor Köyü’ kurulacak. Bizim de Ümraniyespor olarak statlarımız, altyapı tesislerimiz ve Ümraniye Akademi olarak sahalarımız yapılacak. Stadımız yenilenecek. Bizim insanlarımıza spor yapma imkanı tanıyacak. Burada 500 gencimize sahip çıkarken tesislerimiz bittiği vakit en azından bin gencimize sahip çıkacağız. bütün İstanbullu gençlerimize spor yapma imkanı sağlayacağız. Gençlerimizi spora, müziğe Başka bir deyişle değişik branşlarda uğraşlara yönlendirmemiz lazım. Yoksa çocuklarımız tek şeylerle uğraşmadığı vakit değişik yerlere kanalize olabiliyorlar. o nedenle biz gençlerimize sahip çıkacağız, ülkesine milletine faydalı bireyler yetiştirmeye çalışacağız” dedi.

Ümraniyespor Başkanı Tarık Aksar, Süper Lig’e çıkmaları matematiksel olarak belirlendiği halde stat yapımına derhal başlayacaklarını ve tertemiz sezonda maçlarını burada oynayacaklarını da belirtti.

İHA

  • umraniyespor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir