Ümmühan Duran, 'Kızdan güreşçi olmaz' diyenleri utandırdı-haberi

Dünya şampiyonasında altın madalya hedef alan ulusal sporcu, “‘Kızdan güreşçi olmaz’ diye eleştiriyorlardı. Şampiyonluklar kazandıktan ardindan bunu söyleyenlerin kutlama etmesi, herkesin kutlaması beni gururlandırdı. Ayaklarımın üzerinde durup, şampiyon oldum. Çok gururluyum” dedi.

Antalya’da yaşayan Ümmühan Duran, 6 sene evvel kardeşinin antrenmanını izlerken güreşe başlamaya karar verdi. anne adayi ve babasının desteğiyle antrenmanlara başlayan Ümmühan, ele geçirdiği başarılarla serisinin gururu oldu. Minder güreşinde Minik Bayanlar ülkemiz Şampiyonası’nda 2017 seneninde ikincilik, aynı şampiyonada 2018’de üçüncülük galip gelen Ümmühan, 2019’da Yıldız Kadınlar ülkemiz Şampiyonası’nda 2. oldu. Ümmühan iki sene evvel Bulgaristan’da düzen eden Yıldız Kadınlar Balkan Güreş Şampiyonası’nda da üçüncülük elde ederek başarılarını artırdı.

TÜRKİYE’DE ALTIN, AVRUPA’DA BRONZ

Ümmühan, pandemi hasebiyle turnuvaların ertelenmesi hasebiyle tertemiz şampiyonluklar kazanma hayaline ara verse de pes etmeden çalışmalarına ayni ritimde devam etti. Minder güreşinde kazandığı madalyalarla adından laf ettiren Ümmühan, plaj güreşinde de muvaffakiyet ele geçirmek amaciyla antrenörü İlkay tas ile çalışmalarını sürdürdü. Antalya Spor Salonu’nda çalışan, sahilde idman yapan Ümmühan, 30 Ağustos’ta İzmir toy Kadınlar Plaj ülkemiz Şampiyonası’nda altın madalya kazandı. Plaj güreşinde ele geçirdiği muvaffakiyet sonrası ulusal takımla 11-12 Eylül’de Yunanistan’da düzen eden Avrupa Şampiyonası’nda ay yıldızlı formayı giyen Ümmühan, bronz madalyanın sahibi oldu.

HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

Spor hayatında başarılı olmak amaciyla mektep eğitimini ve antrenmanlarını aksatmayan Ümmühan, arta var olan vakitlerde da çiftçilikle uğraşan ailesine serada çalışarak yardım etti. hayat şampiyonasına hazırlanan Ümmühan, kumdaki antrenmanın yanı sıra minderde de çalışmalarını sürdürüyor. Traktör lastiği ile idman yapan Ümmühan, halatla tırmanarak gücünü artırıyor. Ümmühan, Romanya’da 23 Eylül’de düzen edecek Plaj Güreşi hayat Şampiyonasında altın madalya kazanmayı hedeflediğini söyledi.

ÜMMÜHAN DURAN: AYAKLARIMIN ÜZERİNDE DURUP, ŞAMPİYON OLDUM

Güreşe evvel başladığı senelerde etrafındakilerin ‘Bir kızdan güreşçi olmaz’ sözüne çok üzüldüğünü laf eden Ümmühan, bu süreçte anne adayi ve babasının kendisine hep destek verdiğini anlattı. serisinin desteğiyle başarısının arttığına değinen Ümmühan, “Güreşe başladığımda çok reaksiyon görmüştüm. ‘Bir kızdan güreşçi olmaz’, ‘Güreş bay sporu’ diye eleştiriyorlardı. Şampiyonluklar kazandıktan ardindan bunu söyleyenlerin kutlama etmesi, herkesin kutlaması, beni gururlandırdı. bendeniz ayaklarımın üzerinde durup, şampiyon oldum, Avrupa’da üçüncülük elde ettim. Çok gururluyum” dedi.

DOMATES SERASINDAKİ ŞAMPİYON

Kardeşi sayesinde güreşe başladığını, şampiyonluklar kazansa da antrenmanlardan var olan vakitlerde serada çalışarak ailesine yardım etmeyi sevdiğini belirten Ümmühan, “Kardeşimin antrenmanını izlerken güreş uygulamak isteyip, bendeniz de antrenmanlara başladım. 6 senedir güreş branşıyla uğraşıyorum. Minder güreşinde Bir hayli başarım oldu. ülkemiz üçüncülüğü, ikinciliği ve şampiyonluğum var. 2019’da Balkan Şampiyonası’nda üçüncülük elde ettim. dahada ardindan plaj güreşi antrenmanlarına başladım. ülkemiz şampiyonluğu ve Avrupa üçüncülüğü kazandım. hayat şampiyonasında hedefim altın madalya kazanmak. Antrenmanlardan arta var olan vakitlerde çiftçilikle uğraşan aileme serada çalışarak yardım ediyorum” diye konuştu.

DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.