Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi: Türkiye’nin arabuluculuğuyla bu durumu çözebiliriz-haberi

Adana’da geçen sene temmuz ayında Sarıçam kazasi Gökbuket köyünde orman yangını var olan alana Ukrayna-Türkiye arkadaşlık ve anı Ormanı oluşturuldu. Orman genel Müdürlüğü, Ukrayna hayat Vakfı, Ormancılığı Geliştirme ve Orman Yangınları ile ugras Hizmetlerini Destekleme Vakfı (OGEM-VAK) iş birliğinde küresel ısınmanın etkilerinin azaltılması ve yanan orman alanlarının tekrar tesis edilmesi emeliyle 67 dekar alana 10 bin fidan dikildi.

Hatıra ormanının açılışına Adana Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, OGEM-VAK genel Müdürü Mustafa Akkız, hayat Vakfı Başkanı Guyana Yüksel’in yanı sıra Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar katıldı. Etkinlikte, Adana-Ukrayna arkadaşlık Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği ile Akdeniz Ukrayna Derneği’nin yöresel şarkılar eşliğindeki gösterisinin derhal peşinden 10 bin fidan dikildi.

“GEREKİRSE SAVUNMAYA HAZIRIZ”

Etkinliğin derhal peşinden Rusya ile Ukrayna arasındaki vaziyete değin İzah yapan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, “Aslında harp 8 senedir ayni ritimde devam etmekte ve bizim vatandaşlarımız bunu hissediyor. Zira 15 bin askerimiz hayatlarını verdi bu savaşta. Şimdi bu gerginlik artıyor elbet çünkü Rusya askerlerini ve mühimmatını sınırlarda biriktiriyor. Biz bu Vaziyetin barışçıl tek şekilde çözülmesini bekliyoruz ama gerekirse savunmaya da hazırız. Umuyoruz ki Rusya, sıhhatli düşünerek savaşı başlatmadan bu vaziyeti bitirir. Bu Vaziyetin barışçıl tek şekilde çözülmesi konusunda, Türkiye’nin ara buluculuğuyla bu vaziyeti çözebiliriz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretiyle alakalı de konuşan Vasyl Bodnar, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çok seviyede tek destek gösterdi. İmzalanan anlaşmalar bizim ne civarindan ağırbaşlı ve ne civarindan kuvvetli stratejik partnerler olduğumuzu da gösterdi. bu yüzden ülkemiz hükümeti ve halkının desteğini ve dayanışmasını görüyoruz.

* Asıl düşmanın kim olduğunu da biliyoruz. Bu desteğe hatri sayilir büyüklükte önem ve kıymet veriyoruz ve ara buluculuk yoluyla bu krizin çözülmesini umuyoruz.

* Rusya ile batı arasındaki tek krizin olduğu istikametindeki söylentilere de kulak asmamak lazım. Zira aslında bu Rusya ile Ukrayna arasındaki tek kriz ve Rusya’nın Ukrayna’ya doğru saldırganlığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir