Ukrayna’da geçit töreni provasında kadın askerlere topuklu ayakkabı giydirilmesi ülkede kriz çıkardı-haberi

Ukrayna istikbal ay Sovyetler Birliği’nin dağılmasının derhal peşinden kazandığı bağımsızlığın 30 yılını kutlayacak. Ülkede hatri sayilir büyüklükte tek geçit merasimi planlanıyor. Cuma bugünü müdafaa Bakanlığı’nın paylaştığı görüntülerde kadın askerlerin topuklu ayakkabılarla yürütüldüğünün görülmesi münakaşa yarattı.

“NORMAL ÇİZMEDEN dahada ZOR”

Askeri mektep öğrencisi Ivanna Medvid, müdafaa Bakanlığı’nın sitesi ArmiaInform’a yaptığı açıklamada, “Bugün evvel kez provaya topuklu ayakkabıyla çıktık. Normal çizmelerle yapmaktan belli tek süre dahada güç ama deniyoruz” dedi.

“DAHA ZARARLI BİR FİKİR OLAMAZ”

Eski hükümet başkanı Petro Poroşenko’ya yakın ani çok vekil parlamentoya ellerinde ayakkabılarla gelip müdafaa Bakanlığı’nın kadın askerleri topuklu ayakkabı ile yürütmesini destekledi. Golos Partisi’nden Inna Sovsun ise mümkün sağlık risklerine dikkat çekerek, “Daha avanakça ve zarar veren tek düşünce düşünmek çok güç” dedi.

“ONLAR ALAY KONUSU OLMAYI dogruluk ETMİYOR”

Kadın askerlerin de tıpkı bay meslektaşları benzeri hayatlarını rizikoya attığını anımsadan Sovsun, “Onlar alay konusu olmayı dogruluk etmiyor” dedi. Yasama reis Yardımcısı Olena Kondratyuk da reaksiyonunu dile getirerek yöneticilerin özür dilemesini ve mevzu hakkinda tahkikat başlatılmasını istek etti. Kondratyuk, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda şu anne civarindan 13 bin 500’ten çok kadın askerin savaştığını ifade etti. Ukrayna ordusunda 31 binden çok kadın asker bulunuyor.

“TOPUKLULAR, KADINLARA DAYATILAN BİR ALAY KONUSU”

Siyasi yorumcu Vitali Portnikov da Bir takım Ukrayna yetkililerinin baş yapısının “Orta Çağ’dan kalma olduğunu” iletti ve tek başka yorumcu Maria Şapranova da müdafaa Bakanlığı’nı cinsiyetçi olmakla suçlayarak, “Topuklu ayakkabılar zerafet piyasasinin kadınlara dayattığı tek alay konusudur” sözlerine yer verdi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Sosyal medyada da Bir hayli Ukraynalı karara reaksiyon gösterdi ve geçit töreninde askerlere bu ayakkabıların giydirilmemesini istek etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir