Uğur Şahin’den korkutan sözler: Aşının varyantlara karşı sağladığı koruma düşüyor-haberi

Koronavirüs salgınına karşı Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in kurduğu BioNTech, Pfizer ile güçlerini birleştirerek tek aşı geliştirdi ve nihayet senelerin en hatri sayilir büyüklükte muvaffakiyet öykülerinden birine imzasini attı. ama Delta varyantının hızla yayılması ve geçtiğimiz hafta İsrail’de yapılan tek araştırmada BioNTech’in geliştirdiği aşının bu tür mutasyonlara karşı güçsüz olduğunun alana çıkması sonrasında Şahin açıklamalarda bulundu.

“3. DOZ AŞIYA NADİREN İHTİYAÇ VAR”

Wall Street Journal’a hususi tek demeç veren Şahin, “Aşının yarattığı Kovid-19 bağışıklığı düşüyor ama şu vakit üçüncü tek doz aşıya bazı vakit gereksinim var” dedi.

HÜKÜMETLER KARARLARINI KENDİLERİ VERMELİ

Şahin, her memleket hükümetinin bu konuyla alakali kendisinin kararını vermesi gerektiğini dile getirirken, “Ülkeler, kırılgan ve riskli gruptaki insanlara ekstra doz aşı verip vermeme ile alakalı kararı kendileri almalı” sözlerine yer verdi.

“AŞININ YENİ VARYANTLARA KARŞI SAĞLADIĞI savunma dahada DÜŞÜK”

Şahin, bu araştırma neticelerini doğrularken, bunun için karşılık aşının 7 ayin ardindan dahi savunma sağladığının altını çizdi. Şahin, Daha tek üçüncü doz aşıya gereksinim olmadığını da vurguladı. Şahin, “Antikor seviyeleri azalıyor. Aşının tertemiz varyantlara karşı sağladığı savunma dahada düşük” ifadelerinde bulundu.

“HASTALIK AĞIR ATLATILMIYOR”

Şahin, “Antikor düzeylerinin düşmesi demek insanların hastalanması mananına gelebilir. ama Daha hücrelerin bağışıklığının düştüğüne değin tek delil yok. Zira hastalık bulaşanlar, bu rahatsızlığı ağır atlatmıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.