UEFA’dan Avrupa Süper Ligi kararı! Real Madrid, Juventus ve Barcelona’ya soruşturma açıldı-haberi

Geçtiğimiz ay İngiltere’den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya’dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya’dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinden yapılan müsterek izahta Avrupa Süper Ligi’nin kurulmasına ait karar duyurulmuştu. Bu gelişmenin derhal peşinden gelen tepkiler üstüne Avrupa Süper Ligi’nden Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, Milan, Inter ve Atletico Madrid ayrılmıştı. UEFA ise bu yaşananları unutmadı ve tertemiz projeye kalkışanlara karar verdi.

9 KULÜBÜN AVRUPA’DAKİ GELİRİNİN YÜZDE 5’İNE EL KOYACAK

12 kulübün müsterek tek bildiri neticeninde açıklama ettiği ama dahada ardindan kulüplerin ayrıldığını açıklamasının derhal peşinden kağıt üzerinde var olan Avrupa Süper Ligi projesi amaciyla 9 kulübe karar geldi. Arsenal, AC Milan, Chelsea, Atletico Madrid, Inter, Liverpool, Manchester City, Manchester United ve Tottenham Hotspur olmak üzere 9 takımın tertemiz tek sezondaki UEFA takim organizasyonlarındaki gelirlerinin yüzde 5’ine el koyulacak. Bununla birlikte bu kulüpler çocuklar ve gençlerin futbola katılımını arttırmak yerine toplaminda 15 milyon avro bağış yapacak. Ayrı olarak bu 9 takim tek sonraki senelerde UEFA’nın tanımadığı değişik tek organizasyonda oynamak amaciyla tekrar adım atarlarsa takim başına 100 milyon avro ve takim Taahhüt Beyannamesi’nde bulunan rastgele tek taahhüdü ihlal ederse ekstradan 50 milyon avro karar ödeyecek.

3 DEV İÇİN SORUŞTURMA

UEFA, Avrupa Süper Ligi’nden Daha ayrılmayan İspanya’dan Barcelona ve Real Madrid ile İtalya’dan Juventus ile alakalı tahkikat başlattığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir