UEFA Avrupa Konferans Ligi nedir, Süper Lig'den hangi takımlar katılacak? Avrupa Konferans Ligi statüsü nasıl?-haberi

UEFA Konferans Ligi, 2021-2022 sezonunda başlıyor. Süper Lig’de sezonu 3. bitiren Fenerbahçe ve 4. sırada bitiren Trabzonspor UEFA’nın yeni organizasyonunda önümüzdeki sezon boy gösterecek. İlk olarak 2021-2022 sezonunda düzenlenecek olan turnuva, daha fazla takımın Avrupa sahnesinde boy göstermesini amaçlıyor. Konferans Ligi haziran ayında eleme maçlarıyla başlayacak. Detayları tam bilinmeyen UEFA Konferans Ligi ile ilgili bilgiler futbolseverler tarafından merak konusu. UEFA Avrupa Konferans Ligi nedir, Süper Lig’den hangi takımlar katılacak? Avrupa Konferans Ligi statüsü nasıl? sorularına yanıt aradık.

UEFA Avrupa Konferans Ligi nedir?

UEFA, yeni organizasyonun amacını Avrupa’da daha fazla takımın yer alması olduğunu geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. 2021-2022 sezonu itibarıyla düzenlenmeye başlayacak Konferans Ligi haziran ayında eleme maçlarıyla başlayacak. Üç ön eleme ve bir play-off turunun ardından 32 takımlı grup aşamasına geçilecek.

Avrupa Konferans Ligi statüsü nasıl?

Her grupta 4 takım yer alacak ve gruplarını ilk sırada bitiren 8 takım son 16 turuna yükselecek. Gruplarını ikinci sırada bitiren 8 takım ile UEFA Avrupa Ligi’nde gruplarını üçüncü sırada bitiren 8 takım arasında eleme turu oynanacak. Burada tur atlayan takımlar son 16 turuna adını yazdıracak.

UEFA Avrupa Konferans Ligi’ne Süper Lig’den hangi takımlar katılacak?

Sezonu üçünçü bitiren Fenerbahçe, an itibariyle UEFA’nın önümüzdeki sezonla birlikte hayata geçireceği Konferans Ligi’nde boy gösterecek. Kura çekimi 19 Temmuz’da yapılacak. Kanarya, ilk karşılaşmasını 5 Ağustos, rövanşını 12 Ağustos’ta oynayacak. Fenerbahçe’nin gruplara kalması için 2 ön elemedeki rakiplerini yenmesi lazım. Ancak Türkiye Kupası’nı Beşiktaş kazanırsa Fener, Konferans Ligi yerine gelecek sezon Avrupa Ligi’ne Play-Off turundan kalacak ve buradaki rakibini geçerse gruplara yükselecek.

Süper Ligi 4. sırada bitiren Trabzonspor, şu an itibariyle ülkemizi UEFA’nın yeni kupası Konferans Ligi’nde temsil edecek. Bordo-Mavililer, kupaya 2. ön eleme turundan başlayacak. Gruplara kalması için de 3 ön eleme geçmesi şart. Kura çekimi 16 Haziran’da… Karadeniz temsilcisi ilk karşılaşmasını 22 Temmuz’da, rövanşı 29 Temmuz’da oynayacak.

Trabzonspor’un gruplara kalması için 3. ön eleme ve Play-Off turundaki rakiplerini de geçmesi gerekecek. Eğer Türkiye Kupası finalini Beşiktaş kazanırsa Trabzon, Konferans Ligi’ne 3. ön eleme turundan başlayacak.

Türkiye Kupası finalini Beşiktaş kazanırsa ne olacak?

Eğer Türkiye Kupası finalini Beşiktaş kazanırsa, Süper Lig’de sezonu 5. sırada bitiren Sivasspor, gelecek sezon Avrupa’da Konferans Ligi’nde mücadele edecek. Ayrıca Avrupa Ligi Play-Off’unu Fenerbahçe, UEFA Konferans Ligi 3. ön eleme turunu Trabzonspor ve Konferans Ligi için 2. ön eleme turunu da Sivasspor oynayacak. Aksi takdirde kupayı Antalyaspor kazanırsa, Akdeniz ekibi ülkemizi Avrupa Ligi Play-Off Turu’nda temsil etme şansını eldee decek.

UEFA Konferans Ligi kazanan takımın ödülü ne?

5-12 Ağustos tarihlerinde ilk maçları oynanacak olan UEFA Konferans Ligi’ni kazanan takım bir sonraki sezonda UEFA Avrupa Ligi gruplarına direkt katılmaya hak kazanacak.

Kaynak :fanatik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.