UEFA Avrupa Konferans Ligi nedir, Süper Lig'den hangi takımlar katılacak? Avrupa Konferans Ligi statüsü nasıl?-haberi

UEFA Konferans Ligi, 2021-2022 sezonlarinda başlıyor. Süper Lig’de sezonu 3. bitiren Fenerbahçe ve 4. sırada bitiren Trabzonspor UEFA’nın tertemiz organizasyonunda tek sonraki sezon boy gösterecek. Öncelikle 2021-2022 sezonlarinda düzen edecek var olan turnuva, dahada çok takımın Avrupa sahnesinde boy göstermesini amaçlıyor. Konferans Ligi haziran ayında eleme maçlarıyla başlayacak. Detayları tam bilinmeyen UEFA Konferans Ligi ile alakalı veriler futbolseverler tarafından heyecan konusu. UEFA Avrupa Konferans Ligi nedir, Süper Lig’den hangi takımlar katılacak? Avrupa Konferans Ligi statüsü nasıl? suallerine cevap aradık.

UEFA Avrupa Konferans Ligi nedir?

UEFA, tertemiz organizasyonun emelini Avrupa’da dahada çok takımın yer alması olduğunu geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. 2021-2022 sezonu itibarıyla düzenlenmeye başlayacak Konferans Ligi haziran ayında eleme maçlarıyla başlayacak. Üç ön eleme ve tek play-off turunun derhal peşinden 32 takımlı grup aşamasına geçilecek.

Avrupa Konferans Ligi statüsü nasıl?

Her grupta dört takım yer alacak ve gruplarını evvel sırada bitiren 8 takım nihayet 16 turuna yükselecek. Gruplarını 2. sırada bitiren 8 takım ile UEFA Avrupa Ligi’nde gruplarını üçüncü sırada bitiren 8 takım arasında eleme turu oynanacak. Burada tur atlayan takımlar nihayet 16 turuna ismini yazdıracak.

UEFA Avrupa Konferans Ligi’ne Süper Lig’den hangi takımlar katılacak?

Sezonu üçünçü bitiren Fenerbahçe, vakit itibariyle UEFA’nın tek sonraki sezonla birlikte yasama geçireceği Konferans Ligi’nde boy gösterecek. Kura çekimi 19 Temmuz’da yapılacak. Kanarya, evvel karşılaşmasını 5 Ağustos, rövanşını 12 Ağustos’ta oynayacak. Fenerbahçe’nin gruplara kalması amaciyla iki ön elemedeki rakiplerini yenmesi lazım. ama ülkemiz Kupası’nı Beşiktaş kazanırsa Fener, Konferans Ligi adina istikbal sezon Avrupa Ligi’ne Play-Off turundan kalacak ve buradaki rakibini geçerse gruplara yükselecek.

Süper Ligi 4. sırada bitiren Trabzonspor, şu vakit itibariyle ülkemizi UEFA’nın tertemiz kupası Konferans Ligi’nde temsil edecek. Bordo-Mavililer, kupaya 2. ön eleme turundan başlayacak. Gruplara kalması amaciyla de üç ön eleme geçmesi şart. Kura çekimi 16 Haziran’da… Karadeniz temsilcisi evvel karşılaşmasını 22 Temmuz’da, rövanşı 29 Temmuz’da oynayacak.

Trabzonspor’un gruplara kalması amaciyla 3. ön eleme ve Play-Off turundaki rakiplerini de geçmesi gerekecek. eğer ülkemiz Kupası finalini Beşiktaş kazanırsa Trabzon, Konferans Ligi’ne 3. ön eleme turundan başlayacak.

Türkiye Kupası finalini Beşiktaş kazanırsa ne olacak?

Eğer ülkemiz Kupası finalini Beşiktaş kazanırsa, Süper Lig’de sezonu 5. sırada bitiren Sivasspor, istikbal sezon Avrupa’da Konferans Ligi’nde ugras edecek. Ayrı olarak Avrupa Ligi Play-Off’unu Fenerbahçe, UEFA Konferans Ligi 3. ön eleme turunu Trabzonspor ve Konferans Ligi amaciyla 2. ön eleme turunu da Sivasspor oynayacak.  ters halde kupayı Antalyaspor kazanırsa, Akdeniz ekibi ülkemizi Avrupa Ligi Play-Off Turu’nda temsil etme şansını eldee decek.

UEFA Konferans Ligi galip gelen takımın armağanı ne?

5-12 Ağustos tarihlerinde evvel maçları oynanacak var olan UEFA Konferans Ligi’ni galip gelen takım tek sonraki sezonda UEFA Avrupa Ligi gruplarına dolaysiz katılmaya dogruluk kazanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.