Uçağın iniş takımlarına tutunarak Taliban’dan kaçmaya çalışan 2 kişi feci şekilde can verdi-haberi

ABD öncülüğünde NATO gücünün Afganistan‘dan çekilmesi sonrasında ülkede denetimi ele geçiren Taliban, Bir gün evvel nihayet olarak başşehir Kabil’e girdi. Cumhurbaşkanı ülkeyi terk ederken, vatandaşlar ise hemide kara yolu ayni vakitte da sema yolu ile Afganistan’dan kaçmanın yollarını arıyor.

HAREKET EDEN UÇAĞIN İNİŞ TAKIMLARINA TUTUNDULAR

Ülkeyi terk etmek istek eden binlerce kişi, Bir gün evvel akşamdan bu yana Kabil beynelmilel Havalimanı’na akın etti. Bölgeden gelen tek görsel ise tüyler ürpertti. Görüntüde Kabil’den kalkan ABD’ye ait C-17 tipi askeri uçağının iniş takımlarına tutunan iki kişinin tekerlekler kapanınca yere düşerek feci şekilde can verdiği anlar yer aldı.

“BÖYLE BİR BAŞARIYA BU civarindan basit ULAŞMAYI BEKLEMİYORDUM”

Yönetimi kısa müddette ele geçiren Taliban’ın Katar’daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader ise bu hızdan dolayı şaşkınlığını gizleyemedi. Birader, Taliban’ın başşehir Kabil başta olmak üzere Afganistan’ın tamamına yakınında hakimiyet kurmasına ait yaptığı açıklamada, “Böyle tek başarıya bu civarindan acele ve bu civarindan basit ulaşacağımızı beklemediğimi söylemeliyim.” dedi.

“ÖNEMLİ BİR SINAVDAN GEÇİYORUZ”

Birader sözlerinin devamında, “Kibirli olmamalıyız. dahada evvel hiç sahip olmadığımız ağır tek sorumluluğumuz olacak. Şimdi imtihan zamanı. Şu anda ülkemiz insanlarının hizmet sunumu, güvenliği ve hayat koşullarının iyileştirilmesi açısından çok mühim tek imtihandan geçiyoruz. İnsanların hayatlarını ve geleceklerini nasıl kuruyacağımıza inandirma etmemiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARASI TEMSİLCİLİKLER İÇİN TEHLİKE YOK”

Taliban’ın Katar’daki Siyasi Bürosunun Sözcüsü Muhammed Naim de Kabil’de büyükelçilikler, diplomatik misyonlar ve yabancı uyruklular amaciyla tehlike olmadığını kaydederek, Taliban’ın memleket genelinde güvenliği savunacağını vurguladı.

İZDİHAMLARDA 5 KİŞİ yasamini KAYBETTİ

Öte istikametten Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin derhal peşinden Bir hayli memleket tarafından tahliye operasyonları yürütülürken, tahliyeler esnasında yüzlerce kişinin uçağa binmeye çalışması hasebiyle çıkan izdihamda asgari 5 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Türkiye amaciyla Afganistan'da ağırbaşlı süreç! Taliban'ın yaklaşımı ve NATO müttefiklerinin vaziyeti atacağımız adımda alici olacak

Türkiye amaciyla Afganistan’da ağırbaşlı süreç! Taliban’ın yaklaşımı ve NATO müttefiklerinin vaziyeti atacağımız adımda alici olacak
Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesi sonrası Rusya'dan dikkat çeken çıkış: Dünya, ABD'nin tarihi deneyinin neticenini dehşetle izliyor

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi sonrası Rusya’dan dikkat çeken çıkış: Dünya, ABD’nin tarihi deneyinin neticenini dehşetle izliyor
Taliban liderleri, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda! İşte bayrağı da kaldırdıkları tertemiz görüntüler

Taliban liderleri, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda! İşte bayrağı da kaldırdıkları tertemiz görüntüler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.