Türkiye’ye yürüyerek geldi, oyuncak ayısıyla mesaj verdi-haberi

Ukrayna’nın Nikolaev şehrinde yaşayan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ asıllı Donald Hofferber, Ukrayna asıllı eşi Lilia, çocukları Aleksandre (4), Michael (8) ve Anna (6) ile birlikte savaştan kaçarak, Yorucu ve 7 süre gelen yolculuklarının derhal peşinden Türkiye’ye geldi.

Yaşadıkları Şehirden Odessa’ya geçen ve buradan otomobille Romanya hududuna gelen aile, sınır kapısındaki yoğunluk hasebiyle aracı bırakıp, bavullarıyla birlikte 8 kilometre yürüyüp Romanya’ya geçti.

Buradan arkadaşlarından yardım istek eden Donald Hofferber, onların aracı ile Bulgaristan’da Kapıkule sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Kapitan Andreevo sınır Kapısı’na getirildi. Buradan Bulgaristan ile ülkemiz arasındaki tampon bölgeye yürüyerek geçen aile Türkiye’ye ulaştı.

“EVİMİZİN YAKININA BOMBALAR DÜŞTÜ”

Zaman vakit gözyaşları döken Donald Hofferber, hayatlarını sürdürdükleri Nikolaev şehrinden savaşın başlamasıyla birlikte Odessa’ya geçtiklerini belirterek, “Oradan da tek arabayla hududa doğru yola çıktık. O oto bizi olabildiğince uzağa götürdü, sanıyorum 14 kilometre gittik. Sonrasında bagajlarımızla 8 kilometre süresince hududa yürüyüp sınırı geçtik. Cuma akşamı vakit batımından evvel saldırmaya başladılar. Çok çok hücum oldu, helikopterler köprülere saldırdı. hanemizin çok yakınına bombalar düştü. Biz evimizi terk ettiğimizin sonrası bugünü Rus tankları hanemizin önüne erişmiş ama Ukrayna ordusu orada 20 Rus tankını tesirsiz vaziyete getirmiş” diye konuştu.

Türkiye’de tek vakit İstanbul’da kalmayı planladıklarını söyleyen Hofferber, “Gelme imkanımın bulunduğu İtalya veyahut İstanbul vardı bendeniz de İstanbul’daki arkadaşlarımı seçenek ettim. benim düsünceme göre ülkemiz bizim amaciyla şu vakit güvenli. tek ay civarindan İstanbul’da kalmayı düşünüyorum, orada Amerikan Büyükelçiliği’ne gideceğim” dedi.

SAVAŞIN İZLERİ OYUNCAK AYISINDA

Ukrayna asıllı Lilia Hofferber ise Kapıkule sınır Kapısı’nda gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Ailenin kızları Anna ile savaşın korkunç yüzünü anlatmak amaciyla yara bandı ve sargı bezleriyle sardığı oyuncak ayısını tek vakit olsun yanından ayırmadı.

UKRAYNALI AİLE TÜRKİYE’YE SIĞINDI

Ukrayna’nın Lviv şehrinden yaşayan ve harp başlamadan evvel Macaristan’a geçen Ukraynalı Aleksandır Drogov, eşi Nina ve erkek çocuğu Daniel ile birlikte Kapıkule sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye geldi.

Türkiye’ye kendisi kendilerini güvende hissettikleri amaciyla geldiklerini söyleyen Aleksandır  Drogov, “Polonya hududuna çok yakındaydı evim. Bölgedeki çoğu kişi şu anda müdafaa yapıyorlar şehirlerini. Şu anda nereye gideceğimize Daha karar vermedik. Şu an için belli tek süre tek yer bakacağız. Artık Türkiye’de kalacağım ama şu inancım tam, biz kazanacağız. benim düsünceme göre Ukrayna en kuvvetli ordulardan birisine sahip, hiç kuşkum yok ki kazanacağız. Hayatıma ayni ritimde devam etmem, işime ayni ritimde devam edip kazanç kazanmam gerekiyordu. ülkemiz de Ukrayna halkına çok iyi davrandı bu süreçte ve bu yüzden Türkiye’ye sığındık” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir