Türkiye’nin tek ‘mavi’ renkli kenti Şırnak oldu-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar heyeti toplantısının derhal peşinden yaptığı izahla koronavirüs riziko haritasını belirlendi. Koronavirüs riziko haritasında Türkiye‘nin 58 şehri kırmızı, 12 kent turuncu, 10 kent sarı olurken, tek mavi renk ise Şırnak oldu.

Sağlık Bakanlığı’nca tek Mart’tan bu yana açıklanan koronavirüs riziko haritasında en düşük riskli kent olarak mavi renk kategorisinde yerini savunan Şırnak’ta başarının, kent sakinlerinin tedbirlerini uyguladıklarından kaynaklandığı belirlenmişti. İl sağlık Müdürü Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, koronavirüsle mücadelede 80 kişilik ekiple her vakit sahada olduklarını dile getirerek, ekiplerin yaptığı başarılı çalışmalarla olay sayısında azalmayı sağladıklarını ifade etmişti.

BAŞARININ SIRRI: 6 ÖNEMLİ BAŞLIK

Uzmanlar, Şırnak’ın koronavirüs riziko haritasında ‘mavi’ kategoride kalmasının 6 mühim başlıktan kaynaklandığını duyurdu. Şırnak’ta koronavirüsle mücadelede başarının sağlanmasında alınan tedbirler şu başlıklar altında sıralandı:

  • Türkiye’nin Irak’a açılan mühim sınır kapısı var olan Habur Gümrük Kapısı’nda İl sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan 15 çadırdan oluşan hastanede ülkeye giriş yapanlara poliklinik hizmeti verildi.
  • Yine askeri birlikler içinde oluşturulan karantina alanlarında, 14 vakit adina 28 vakit karantina uygulandı.
  • Kentteki 13 vatan pandemi ile mücadelede etkin olarak kullanıldı.
  • Türkiye’de evvel kez maske kuralını yaygın olarak yasama geçiren Şırnak’ta, filyasyon ekiplerine ekstradan mobil tarama ekipleri de arazide yaygın tek şekilde çalıştı.
  • En mühim etkenlerden biri de İl sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı bilgilendirmelere vatandaşların riayet etmesi oldu.
  • Bunlarla birlikte vali, belediye başkanları, güvenlik müdürü, komutanlar, haftanın tespit edecek günlerinde yurttaşları maske, ara ve temizlik ile alakalı uyardı.
Güncel riziko haritası yayınlandı! al kategorideki kent sayısı 58'e çıktı

Güncel riziko haritası yayınlandı! al kategorideki kent sayısı 58’e çıktı
Son Dakika: Türkiye'de 29 Mart bugünü koronavirüs hasebiyle 154 kişi vefat etti, 32 bin 404 tertemiz olay tespit edildi

Son Dakika: Türkiye’de 29 Mart bugünü koronavirüs hasebiyle 154 kişi vefat etti, 32 bin 404 tertemiz olay tespit edildi
Son Dakika: restoran ve kafeler Ramazan'a civarindan yüzde 50 kapasiteyle çalışacak, Ramazan'da Yalnızca paket servis yapılacak

Son Dakika: restoran ve kafeler Ramazan’a civarindan yüzde 50 kapasiteyle çalışacak, Ramazan’da Yalnızca paket servis yapılacak
Son Dakika: Ramazan ayında toplu iftar ve sahurlar koronavirüs tedbirleri kapsamında yasaklandı

Son Dakika: Ramazan ayında toplu iftar ve sahurlar koronavirüs tedbirleri kapsamında yasaklandı

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Sekvan KÜDEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.