Türkiye’nin Odessa Başkonsolosluğu’ndan, Ukrayna’da mahsur kalan Türk TIR şoförlerine gıda yardımı-haberi

Rusya’nın Ukrayna’ya baz alinarak saldırıları aralıksız ayni ritimde devam ederken, çatışmalar hasebiyle Ukrayna’da takriben 10 gündür mahsur var olan 82 Türk tır sürücününe Türkiye’nin Odessa Başkonsolosluğu’ndan yardım eli geldi. Başkonsolosluk tarafından, günlerdir sınır kapısında bekleyişlerini sürdüren tır şoförlerine yiyecek ve içecek yardımında bulunuldu.
Ukrayna’da sınır kapısında yaşadıkları vaziyete reaksiyon gösteren tır şoförleri ise, başlarından geçenleri dile getirerek Türkiye’nin Odessa Başkonsolosluğu’ndan gelen yardımlar amaciyla teşekkürlerini iletti. Sınırda mahsur var olan tek şoför yatığı açıklamada, “Sınırdan geçişlerde yüklü araçlara destur vermiyorlar. Burada 7-8 gündür yatan araçlarımız var. Yalnızca boş araçları istiyorlar. Ne ileri gönderiyor ne geriye gönderiyor. Tampon kisminda şu vakit yüklü araçları bekletiyorlar. bendeniz iki gündür buradayım. Yardımlar amaciyla Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

MALLARIMIZ ÇÜRÜMEYE BAŞLADI

Sınırda mahsur var olan tır şoförleri arasında bulunan Hakan Pilati ise yaptığı açıklamada, takriben 10 gündür Ukrayna’da olduklarını ve taşıdıkları malların artık tırlarda çürümeye başladığını belirterek, Türk yetkililerden yardım istedi. Pilati, “Mandalina ve limon yüklüyüm. Şu vakit çok arkadaşımız güç durumda. tek vakit evvel mallarımızı bozulmadan Türkiye’ye eriştirmek istiyoruz. takriben 10 gündür Ukrayna hudutları içindeyiz, dört gündür de sıradayız. Kaç gün içinde geçeceğimizde belli değil. Mallarımız artık çürümeye başladı. Devletimizden Yalnızca şunu rica ediyoruz. tek vakit evvel Türkiye’ye gitmek istiyoruz” dedi.

10 GÜNDÜR BEKLEYENLER VAR

Bir başka tır sürücüsü Ramazan Demir ise, içinde bulundukları güç vaziyeti aktararak, Başkonsolosluk tarafından kendilerine gönderilen yardımlar amaciyla teşekkürlerini iletti. Demir, “Bazı arkadaşlarımız tek hafta 10 gündür bu kuyruktalar. En kısa vakitte konsolosluğumuzun ve Türkiye’nin bizi kurtarmasını istiyoruz. Yardımlar geliyor Allah razı olsun. Bir gün evvel akşamda 12’de bize yardım geldi. Sürücü arkadaşlar olarak hepinize çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kaydetti. (IHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir