Türkiye, orman yangınlarıyla boğuşan Yunanistan’a 2 uçak gönderiyor-haberi

Türkiye’de günlerde süre gelen orman yangınları hasebiyle güç anlar yaşanmış ama hemide vatandaşın ayni vakitte da görevli personelin hatri sayilir büyüklükte çabası neticesi yangın söndürülmüştü. Türkiye’deki yangınlar amaciyla İspanya ve Hırvatistan tayyare gönderirken, Yunanistan evvel yardım öneri edip dahada ardindan bu önerisi art çekti.

TÜRKİYE, müspet YANIT VERDİ

Türkiye’de orman yangınlarının hatri sayilir büyüklükte bölümü denetim altına alınırken, yangınların ayni ritimde devam ettiği Yunanistan da yardım isteginde bulundu. ülkemiz de ahenk gösteren olması vaziyetinde uçakların yardım emeliyle Yunanistan’a gönderileceğini açıkladı.

SOSYAL MEDYADAN TEŞEKKÜR ETTİ

Tüm bu gelişmelerin derhal peşinden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, sosyal medya hesabından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile resmini paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığımız telefon görüşmesinde, bana yangınların denetim altına alındığını ve iki yangın söndürme uçağının Yunanistan’a gönderileceğini söyledi. Bunun amaciyla teşekkürlerimi bildirdim”

BAKAN PAKDEMİRLİ DÜN AÇIKLAMIŞTI

Yunanistan’da Atina ve Evia (Eğriboz), Mora Yarımadası 7 gündür orman yangınlarıyla boğuşuyor. tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Bir gün evvel yaptığı açıklamada, 18 ülkeden destek alan Yunanistan’ın Türkiye’den yardım istediğini söylemişti. Pakdemirli “Türkiye benzeri günlerdir yangınlarla ugras eden Yunanistan, ülkemizden yangın uçağı istedi. Bizdeki yangınların hafiflemesiyle birlikte eğer sağlayabileceksek bunu da Yunanistan’a sağlıyor olacağız” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.