Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç’ten iki müjde-haberi

Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, reis vekili Hasan Kartal, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda gümüş madalya galip gelen ulusal boksör Buse Naz Çakıroğlu, TSYD Ankara Şubesi’nde basınla tek araya geldi.

İstanbul’da aralık ayında Avrupa Kadınlar Boks Şampiyonası’nı düzenleyeceklerini anımsadan Gözgeç, “Turnuva Başakşehir’de evvel kez kullanılacak tek salonda olacak. Şampiyonayı buraya almak amaciyla İhtiyaç duyulan bütçeyi sponsor olarak da bulduk. Gazprom’dan sponsorluk amaciyla dört milyon 400 bin dolar alacağız. Sporculara da bu sene evvel kez mükafat dağıtımı olacak. aynı zamanda AIBA’nın da kongresi şampiyonadan ardindan İstanbul’da olacak.” ifadelerini kullandı.

Türk boksu amaciyla iki müjdesinin dahada olduğunu aktaran Gözgeç, şunları kaydetti:

“2022 Üst küçükler Avrupa Şampiyonası, Erzurum’da istikbal sene ağustos ayında yapılacak. Ankara’da Eryaman’da tek arsamız var. Buraya da kamp merkezimizi ve federasyon binamızı yapacağız. Kastamonu Kadı Dağ’ında tek kamp merkezimiz var. mükemmel tek ortada ama dahada iyilerini de dogruluk ediyoruz. Bakanımız bu projemizi destekliyor. tertemiz binamızın altında mağazalar olacak. Buralardan da kira geliri elde edeceğiz. Spor salonumuz, fitness, sauna ve yüzme havuzumuz olacak. Konferans salonumuz da var olacak. Federasyonumuzun binasını da oraya taşıyacağız. Uygulama projesinin ihalesi bitti. taban etütlerine başlandı. Bütçesi 50-60 milyon lira. Bütçeyi de sayın bakanımız onayladı. Sanırım tek ayin ardindan temellerini hep berabere atarız.”

Olimpiyatta Busenaz Sürmeneli’nin altın, Buse Naz Çakıroğlu’nun da gümüş madalya alarak Türkiye’de boksa var olan alakanın artırdığını belirten Gözgeç, “IOC, cinsiyet eşitliğine çok önem veriyor. 2024 Paris’te sıklet sayısı erkeklerin 8, kadınların 7 olacak. Kadınlarımızın bunun benzeri muvaffakiyet alması da Türk boksuna alakayı artırdı.” diye konuştu.

Olimpiyat ikincisi Buse Naz Çakıroğlu ise kadın boksu olarak yükselişte olduklarını dile getirerek, “Önceleri dahada çok eşitsizlik yaşıyorduk. Boks, Türkiye’de bay branşı olarak gözüktüğü amaciyla dahada çok zorluk yaşadık. toy tek takımız. Büyüklerde müsabakaya başladığımızda çok muvaffakiyet elde edemedik. Az da olsa bu durum tek kesimi mutluluk dolu etti. Bize karşıt tek düşüncedeydiler. 2016 Rio’dan ardindan bu algıyı kırmaya başladık, Tokyo’da da zirvesi oldu. karşıt olanlardan ’Siz bu sporu dahada iyi yapıyorsunuz.’ cümlelerini duymaya başladık.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir