Türk futbolunda yeni kriz! Kulüpler Birliği’nin isteğine rağmen yabancı kuralı değişmedi-haberi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yönetim kurulunun kararıyla şuurlu liglerde duyuru edilen takım sayılarını ve yürürlüğe giren hususları duyurdu.

TRANSFER TAKVİMİ BELİRLENDİ

TFF’den yapılan izaha göre, yarın başlayacak 1. tasima ve tescil çagi 8 Eylül’de bitecek. 2. tasima ve tescil çagi ise 12 ocakta 2022-8 Şubat 2022 tarihleri arasında olacak.

BU SEZON dört birlik asagi LİGE DÜŞECEK

TFF yönetim heyeti tarafından verilen karara göre, 2021-2022 sezonlarinda şuurlu liglerdeki takım sayıları ile terfi ve tenzil sayıları şöyle:

Süper Lig: 20 Takım (4 takım TFF 1. Lig’e düşecek)

TFF 1. Lig: 19 takım (3 takım Süper Lig’e yükselecek, dört takım TFF 2. Lig’e düşecek)

TFF 2. Lig: 39 takım (2 grup) (Toplam üç takım TFF 1. Lig’e yükselecek, toplaminda 8 takım TFF 3. Lig’e düşecek)

TFF 3. Lig: 55 takım (3 grup) (toplam 6 takım TFF 2. Lig’e yükselecek, 12 takım asagi lige düşecek)

TFF GERİ hamle ATMADI

Süper Lig kulüpleri, 2021-2022 sezonlarinda en çok 14 yabancı tebaalı futbolcuyu tescil ettirerek A takım listesi ile yarışma ad listesinde bulundurabilecek. Bu futbolculardan en çok 8 futbolcuya aynı anda sahada yer alabilecek. 2022/23 sezonlarinda ise toplaminda 12, sahada 7; 2023/24 sezonlarinda de toplaminda 10, sahada 6 yabancı oyuncu bulunabilecek.

KULÜPLER BİRLİĞİ İTİRAZ ETMİŞTİ

Kulüpler Birliği, TFF’nin yabancı kaidesi kararıyla alakalı olarak Tahkim Kurulu’na iptal başvurusu yapmıştı. Kulüpler Birliği’nden yapılan açıklamada, “Kulüpler Birliği Vakfı yönetim heyeti kararı ile ülkemiz Futbol Federasyonu’nun yabancı oyuncu kaidesi ile alakalı almış olduğu karara TFF Tahkim heyeti nezdinde iptal başvurusu gerçekleştirilmiştir” ifadesi kullanılmıştı. Kulüpler Birliği, TFF’nin aldığı yabancı kararının iptaline ait Tahkim Kurulu’na resmi başvuruyu yapmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.