Tunus’ta darbe karşıtı Gannuşi’nin ev hapsinde tutulduğu iddiası yalanlandı-haberi

Nahda’dan yapılan yazılı açıklamada, hareketin öncüsü ve Meclis Başkanı Gannnuşi ile alakalı yolcu kısıtlaması ve ev hapsi kararı alındığı istikametindeki haberler yalanlandı. Açıklamada, Gannuşi’nin tek sıra toplantıya katıldığı kaydedildi.

Tunus Parlamento Başkanı Raşid el-Gannuşi, dahada evvel yaptığı açıklamada, “Tunus Parlamentosu, oturumu halindedir. Milletvekilleri ofisi toplantısını gerçekleştirdik. oturumu yasal ve tam katılımla gerçekleştirildi. Darbenin kınanması ve meşruiyete bağlılık kararı aldık” ifadelerine yer vermişti.

SOKAĞA DÖKÜLDÜLER

Gannuşi’nin çağrısı üstüne sokağa inen vuruş karşıtları, yer yer polisle ve darbeyi müdafaa eden vatandaşlarla çatışma yaşadı.

“DARBENİN ARKASINDA BAE VAR”

Gannuşi, Bir gün evvel akşam Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in başbakanı görevden alıp, yürütme erkini kendisinin atayacağı tek başbakanla birlikte devraldığını ve Meclisin bütün yetkilerini dondurduğunu duyurmasıyla alakalı TRT Arapça kanalına açıklamalarda bulunmuştu. “Darbenin, kargaşanın ve Nahda’nın binalarının amaç alınmasının arkasında BAE medyası var” diyen Gannuşi, “söz konusu medyanın yasamsal ve ahenk gösteren ücret sebeplerden dolayı yapılan gösterilere katılımı çok göstermeye ve darbeyi meşrulaştırmaya çalıştığını” ifade etmişti.

15 TEMMUZ’U ÖRNEK GÖSTERDİ

Gannuşi, haberi duydukları andan bu yana Meclis binası önünde beklediklerini ve Meclis Başkanı olmasına karşın kendisinin ve yardımcısının içeri girmesine destur verilmediğini belirtip şunları söylemişti: “Darbe olduğunda sokağa çıkılması gerektiğini öğrendik. Türkiye’den aldığımız ders bu. Haberi duyar duymaz dışarı çıktık, evvel parti genel merkezine ardindan da Meclis binasına gittik ama kapılar yüzümüze kapandı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.