Tunus Cumhurbaşkanı, Başbakanı görevden alarak meclisin tüm yetkilerini dondurdu-haberi

Tunus Cumhurbaşkanlığının yayınladığı videoda, ülkedeki askeri kumanda kademesinin ve güvenlik yetkililerinin katıldığı tek toplantı sonrasında konuşan Said, “Tunus’un içinde bulunduğu yağma, yangın ve durum karşısında ülkeyi kurtarmak amaciyla fevkalade tedbirler alması gerektiğini” belirterek ad vermediği Bir takım grupların tespit edecek bölgelerde dahil harp çıkarmak amaciyla kazanç topladığını öne sürdü.

“KARARLAR İSTİŞARELER neticesi ALINDI”

Said, ani çok ay evvel almaları koşul olan bu kararları Meclis Başkanı ve Başbakan Hişam el-Meşişi ile yaptığı istişareler sonrasında aldığını ifade etti.

KARARLAR derhal YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Meclisin bütün yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, var Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve kendisinin atayacağı tek başbakanla yürütmeyi devralacağını duyuran Said, mevzubahis kararlardan ardindan tek genelge yayınlanacağını ve kararların derhal yürürlüğe gireceğini aktardı.

YENİ BAŞBAKANLA HÜKÜMET KURULACAK

Said, genelgeler biçiminde İhtiyaç duyulan kararların duyurulmaya ayni ritimde devam edeceğini, atayacağı başbakan ile tertemiz tek hükümet kurulacağını ve hükümetin cumhurbaşkanı liderliğinde kalacağını kaydetti.

CUMHURBAŞKANI SAİD, BAŞSAVCILIK GÖREVİNİ DE ÜSTLENECEK

Anayasayı ve halkın çıkarlarını savunmak üzere bu kararların kaçınılmaz olduğunu müdafaa eden Said, yolsuzluk dosyalarını alana çıkarma gerekçesiyle başsavcılık görevini de üstlendiğini belirtti.

GANNUŞİ VE BERABERİNDEKİLER MECLİS’E ALINMADI

Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi öncüsü Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in Meclisin yetkilerini dondurma ve parlamento azalarının dokunulmazlıklarını askıya alma kararını duyurmasının derhal peşinden Meclis binasına geldi.

Yardımcısı ile başka tek grup milletvekilinin eşliğinde Meclis kapısına gelen Gannuşi, kapıdaki askerlerden içeri girmelerine müsaade edilmesini istedi. ama Meclis kapısındaki askerler, Gannuşi ve beraberindeki milletvekillerine Cumhurbaşkanlığından aldıkları talimatlar dolayısıyla girişlerine destur veremeyeceklerini iletti.

Askerlerle burada kısa tek diyalog yaşayan Gannuşi, Meclise giriş yapmalarının engellenmesini kınadı ve bütün milletvekillerine sorumluluklarını adina getirmeleri ve yetkilerini kullanmaları çağrısında bulundu.

“BU AÇIKÇA BİR DARBEDİR”

Tunus halkının özgürlükleri elinden alınarak saldırıya maruz kaldığını söyleyen Gannuşi, “Bu açıkça anayasal tek darbedir. Devrime, genel ve kişisel özgürlüklere karşı tek darbedir. Demokratik olarak seçilmiş parlamento, hükümet ve gerisi hali hazırda görevinin başında. Tunus halkı tiranlık dönemlerine dönmeyi onay etmeyecektir. Özgürlük tehlike altında olduğu sürece yaşamanın tek değeri yoktur.” dedi. Gannuşi, askerlerce kapatılan Meclis binasının önünden Tunuslulara ve silahlı güce Cumhurbaşkanı Said’in kararlarına karşı durma çağrısı yaptı.

TUNUS’TA KİTLESEL EYLEMLER PATLAK VERMİŞTİ

Özellikle başşehir Tunus olmak üzere memleket genelinde, hükümet ve muhalefet partilerine baz alinarak kitlesel protestolar gerçekleşmiş, çıkan vakalarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir