Tunceli’de köylülerden belediye önünde ‘çevre’ eylemi-haberi

Tunceli Belediyesi tarafından, Avrupa Birliği’nin de fon desteğiyle Sütlüce köyü bölgesinde, 18 hektarlık alana yapımı tasarilanan ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine köylüler, 55 bin ağaç kesileceğini ve doğanın tahribata uğrayacağını belirtip eylem yaptı.

Pankart ve dövizlerle belediye binası önünde tek araya toplanan köylüler, medya izahı yaptı. Köylüler, hayat alanlarının ve yaban hayatının yok edileceğini belirttikleri projeyle alakalı tek adım atılması halinde, her ayın evvel perşembe bugünü belediye binası önünde toplanacaklarını ifade edip, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun istifasını istedi.

’55 BİN AĞACI savunmak İÇİN BURADAYIZ’

Köylüler yerine İzah yapan Yılmaz Çelik, 55 bin ağacı savunmak amaciyla toplandıkları belirterek şunları söyledi:

“Köylerimizi, derelerimizi savunmak amaciyla buradayız. Sayın Maçoğlu; ağacın, çalının, yaban hayatının, su kaynaklarının, köylerin hiç olmadığı yerler mevcutken neden Sütlüce? Hiç tanımadığımız Erzincan İdare Mahkemesinin bilirkişi kurulunun raporuna yalan ve palavralarla neden itiraz ettiniz? neden kendisinin yandaşınız mühendislere rapor hazırlatarak kamuoyunu yalan ve palavralarla yanıltıyorsunuz? Kendinize yakın mühendislere hazırlattığınız raporda geçen 130 santimetreden kısa toy fidanlar orman değil mi?

Orman ekosistemini korumuyor mu? ani çok kişi diyorsun. Sütlüce halkı burada. Sandığı koy, çıkan karara saygı duy. Avrupa’dan istikbal var olan kazanç ve rant uğruna köylerimizden doğamızdan vazgeçmeyeceğiz. 55 bin ağacı kesmeni istemiyoruz. hayat alanımıza müdahale faktörü istemiyoruz. Yaban hayatını yok faktörü istemiyoruz. Bu diyarlarımızı çöp yığını altında bırakmanı istemiyoruz.

Yüzyıllardır nesilden nesile yaşadığımız köylerden bizi göç ettirmeni istemiyoruz. Bunlardan birisini yapmaya kalkarsan söz, yetki, karar hakkımızı kullanarak istifanı istiyoruz. Karardan vazgeçilinceye civarindan her ayın birinci perşembe bugünü belediye önünde olmaya ayni ritimde devam edeceğiz.”

Köylülerin eylemiyle alakalı Tunceli Belediyesi’nden tek İzah yapılmadı. DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir