Tunceli Belediyesi’nin tesisi Danıştay’lık oldu-haberi

Tunceli Belediyesi ve kaza belediyelerin ortaklığıyla yapılması tasarilanan Katı Atık Entegre Tesisinin, çevreye zarar vereceği gerekçesiyle Mimarlar Odası tarafından Erzincan İdare Mahkemesine açılan dava reddedildi. Açıklanan kararda, tedbirlere belirtildiği şekilde uyulduğu halde mümkün risklerin minimuma ineceğinin ve Hem de sıfırlanabileceğinin açık olduğu vurgulandı.

image small

KÖYLÜLER PES ETMEDİ

Köylüler, Katı Atık Entegre Tesisi yapılmasını engellemek amaciyla bu sefer de yürütmeyi durdurma istemiyle Danıştay’a müracaat yaptılar. Serdar Kudat, Hüsnü Menteş, Yusuf Ali Arslan, İmam Çelik, Mustafa Moroğlu, İsmail Kasun ve Şahhaydar Gül tarafından yürütmeyi durdurma istemli Danıştay’a müracaat yapıldı.

“55 BİN AĞAÇ KESİLEREK TELAFİSİ GÜÇ ZARARLAR alana ÇIKACAK”

Av. Özgür Ulaş Kaplan tarafından hazırlanan dilekçede, “Mahkeme dosyasında var var olan bilirkişi raporlarında açık ve net tespitler yapılmasına ve dava konusu projenin var alanda yapımının ahenk gösteren olmadığı belirtilmesine rağmen, bu tespitlere saygınlık edilmeyerek davanın reddine karar verilmesi hukuka aykırıdır. Orman sahası içinde bulunan dava konusu projede ihale aşamasına gelinmiştir. Çok yakın vakitte proje alanında çalışmalar başlayacak ve bilirkişi raporu ile saptanan 55 bin ağaç kesilerek telafisi güç zararlar alana çıkacaktır. ulusal servet var olan ve ekolojik önem istek eden ormanların yok edilmesine karşı, ormanları savunmak vatandaşların görevi ve hakkıdır. Bu nedenlerle evvela mahalli Mahkeme kararı ve dava konusu proje ile alakalı yürütmeyi durdurma isteginde bulunma zorunluluğu hâsıl olmuştur” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir