Tuğba Danışmaz: Zor günlerimde kimse yanımda olmadı-haberi

Üç adım atlamada ülkemiz rekortmeni ve U23 Avrupa Şampiyonaları tarihinde Türkiye’ye altın madalya getiren evvel sporcu var olan Tuğba Danışmaz, yaşadığı zorlukları ve Avrupa’nın zirvesine ulaşan spor yolculuğunu Demirören havadis Ajansı’na (DHA) anlattı. 

Çok minik yaşlardan bu yana yüzme branşı ile ilgilenmek istediğini kaydeden Tuğba Danışmaz, “Hep o hayalle yaşarken, ilkögrenim 5. sınıfta okulda tek atletizm yarışması oldu. O yarışmaya katıldım ve ardindan tek dahada kopamadım. İlginç var olan ise Daha yüzme bilmiyorum” diye konuştu.

Ankara’da yaşayan 21 yaşında olan ulusal sporcu Tuğba, evvel olarak şunları söyledi;

“Ben Çinçin bebesiyim, okuldaki seçmelerde seçilmeme karşın öğretmenim, ‘Sen şimdi git ardindan gelirsin’ dedi. Arkadaşlar yarışmaya giderken mektep servisine saklıca bindim, Naili Moran Atletizm Pisti’ne gittim. 12 kişi vardı bizden seçmede, tek bir bendeniz istenmiyordum, ne gariptir ki nihayetinde Yalnızca bendeniz seçildim. Üstelik ailem de spor yapmama destur vermedi, bendeniz de babamdan gizlice, o işe gidince spor yapabiliyordum. Aslında ailem o asama tesirli var olan domuz gribinden korkuyormuş, sonradan öğrendim.” 

Spor hayatının evvel yarışında uzunca atlamada 4.54 atlayarak birinci olduğunu laf eden Tuğba, “50 Lira kazanç verdiler bana, sporculukta kazandığım evvel paraydı. Pazara gidip anneme eşarp ve etek aldım. Çok mutluluk dolu olmuştum. Kısa müddette atletizm hayatımın tek parçası olmuştu ama yanımda hiç kimse yoktu. ardindan mektep yarışlarında 100 metrede koştum ve tekrar birinci oldum. Aslında uzunca atlama hiç istemiyordum ve çok sıkılıyordum. Hocama ‘üç adım veyahut çok atlama yapalım’ dedim, O da bana ‘sen delisin, olmaz’ dedi. Ama pes etmedim. mektep yarışlarında 10.92 atlayınca dahada çok çalışmaya başladım. Çivili ayakkabım yoktu, İstanbul da yapılan salon deney yarışmalarında Seda ablamın çivili ayakkabıları ile 11.27 atladım” diye konuştu. 

Avrupa Şampiyonu Tuğba Danışmaz, şöyle ayni ritimde devam etti:

“O dönemlerde yıldızlar ve gençlerde devamlı birinci oluyordum, üniversite sınavını kazanamayınca çok üzüldüm, tek dahada da spor uygulamak istemedim. Ama o ara kısa müddetliğine yabancı tek antrenörle çalışırken. Sonrasında 12.68 atlayarak tekrar spora sarıldım. Bayram Demir ile çalışmaya başladım ama 2017’de hatri sayilir büyüklükte tek sakatlık geçirdim. O dönemde benim yanımda hiç kimse olmadı. Bu asama benim amaciyla karabasan ve düş kırıklıkları ile dolu tek süreçti. O nedenle sporu kati olarak bırakmaya karar verdim. Yalnızca ENKA Spor Kulübü, sakatlığım süresince aylığımı yatırmaya ayni ritimde devam etti.” 

“O asama kafamda her şeyi bitirerek İstanbul’dan Ankara’ya döndüm, artık spor hayatımı bitirmiştim” diyen Tuğba, “Beni kız kardeşim Sinem karşıladı ve kapıda bana, ‘abla sen Haneye her geldiğinde elinde madalyaların olurdu sana ne oldu?’ dedi. Bu sözü duyunca sanki silkelendim, 9 senelik spor hayatım gözümün önünden geçti. ani ‘niye tekrar olmasın’ dedim. derhal Cahit Yüksel hocama ileti attım. Ama Cahit Hocam benimle çalışmak istemedi. Zira Bayram hocamın talebesiydim, nezaketen tekrar ona yönlendirdi. Aslında Cahit Hoca ile çalışmak çok zordu çünkü çok tertipli ve Katiyen ödün vermeyen tek insandı. Ama bendeniz kararımı vermiştim, çok kararlıydım ve bunu gören Cahit Hocam nihayet benimle çalışmaya karar verdi. Hayatımda tertemiz tek sayfa açtım. Sakatlığımda yanımda olmayanlara başarılarımla cevap verecektim, önüme hatri sayilir büyüklükte hedefler koydum. Cahit hocam çok katı ve güç çalışma programları uyguladı. Sanki ağrılarımdan ölüyordum ama Cahit hocamın sözleri ile hep zinde kaldım, dahada çok çalıştım. Hocamla evvel sezonum perişan geçti ama yılmadık. Sonrasında çok çalışmanın karşılığını almaya başladık” dedi. 

Üç adımda devamlı 13 metrenin üzerinde atlamaya başladığını ve kaybolan güvenini tekrar kazandığını laf eden toy atlet, “2019’da ülkemiz Atletizm Süper Ligi yarışmasında 13.80 atladım ve U23’te 12 senelik rekoru kırdım. Artık en hatri sayilir büyüklükte hedeflerin peşine düştüm, yurttaslar da bana iyice inandı. Devletim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Atletizm Federasyonu, Cahit hocama ve özellikle Türk halkının çok hatri sayilir büyüklükte desteğini arkamda gördüm. derhal peşinden İsveç’teki U23 Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandım, 13.85 ile U23 rekorunu kırdım. O yarışlarda madalya alan tek kadındım, hatri sayilir büyüklükte tek gururdu” diye konuştu. 

“CAHİT HOCAMLA HEDEFİMİZ 2024 OLİMPİYATLARI VE ORADA MARŞIMIZI OKUTMAK. BUNU netlikle BAŞARACAĞIZ” 

Tuğba, sözlerini şöyle tamamladı;

“Ardından dahada çok çalıştık, 14.04 atlayınca Olimpiyata gideceğimizi düşündük ama olmadı. geçtiğimiz hafta Estonya’da düzen eden 23 ıslak Altı Atletizm Şampiyonası’nda 14,09 metre ile ülkemiz rekorunu da yenileyerek Avrupa şampiyonu oldum. Hep hayalini kurardım, tek yarıştan ardindan marşımızı okutmak, bayrağımızı göndere çekmek ve röportaj uygulamak inanılmazdı. Şimdi düş ettiğim şeyleri yapıyorum. Marşımız okunurken gözyaşlarımı tutamadım. Şimdi Cahit hocamla hedefimiz 2024 Olimpiyatları ve orada da marşımızı okutmak, bunu netlikle başaracağız.” 

ANTRENÖR CAHİT YÜKSEL: TUĞBA, SPOR HAYATINDA YENİ BİR SAYFA AÇTI

“Tuğba başka tek antrenörle çalışırken benimle çalışmak istedi, ama ‘sorunlarını çöz ve gel dedim'” diyen Atletizm ulusal Takım Antrenörü Cahit Yüksel, ”Tuğba tespit edecek tek düzen ve planlama içinde çalıştığı sürece hedeflerine ulaşacaktır” dedi.

Öncelikle Tuğba ile çalışmak istemediğini belirten Yüksel, “O çok isteyince çalışmaya başladık. kaideleri koydum, ‘hedefin varsa çalışırım’ dedim. Daha önceki hatalarından vazgeçince her şey düzeldi. Başarılardaki en hatri sayilir büyüklükte pay O’nda, o istediğini alınca ahenk çok iyi oldu” şeklinde konuştu. 

“Biz eğitimciyiz” diyen Cahit Yüksel, “O’nu yasama kazandırabilmek benim amaciyla çok önemliydi. O yolu aldı ve kendini kıymetli hissetti. Biz onları topluma kazandırmak amaciyla gerçekleri söyledik. Hatalarından ders alması gerektiğini anlattık ve bugünlere geldik. O çok özveri ile çalışan tek sporcu. Onu tanimlamak bizim işimiz ve onu yasama doğru adımlarla hazırlamak yolunda çalıştık. O da bunun bilincine vardı ve bu erken buralarda.. O bugüne civarindan Bir hayli şeyi başardı. Tuğba ile evvela hedefimiz, Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda finale kalmak ve olimpiyatlara katılabilmek. Artık katılım değil, finalde yarışma amaçlari koyuyoruz. Öncelikle Avrupa finali ardindan 2024 olimpiyat barajını geçmek. bendeniz antrenör olarak her vakit O’na şunu söylerim; ‘başkaları başarıyorsa bizler de yapabiliriz.” O’da bunu yarışma anlarında her vakit dikkate almıştır. Biz, teknik bilgi açısından yeryüzünde herkeste var olan bilgilere sahibiz. Bunu da katıldığımız bütün organizasyonlarda başardık. Artık önümüze bakıyoruz. Bugüne civarindan hedeflerimize ulaştık, artık hedeflerimiz büyükler ve allahın izniyle birlikte başaracağız.. Türk antrenörleri ve sporcularının tespit edecek planlamada yer alarak düzen içinde çalışmasının gerektiğini düşünüyorum. böylelikle geçmişte var olan hatalardan ders alarak istikbal amaciyla uzunca süreli başarılar olur. Biz kısa süreli değil, uzunca süreli başarıların peşindeyiz” dedi.

ERCAN ata / ANKARA,(DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.