Toroslar’dan toplayıp tazesini 150 TL’den, kurusunu bin 500 TL’den satıyorlar-haberi

Akseki’de kuzugöbeği mantarı sezonu nisan ayı ortasında başlıyor ve mayıs ayı sonlarına civarindan sürüyor. Kuzugöbeği mantarı sezonunun başlamasıyla vatandaşlar mantarın toplanabileceği muhtemel alanlara akın ediyor. Bahar döneminde yoğun yağış alan Akseki’de alana çıkan kuzugöbeği mantarları vatandaşın da istikbal kapısı oluyor.

TAZESİ 150 TL’YE, KURUTULMUŞU 1.500 TL’YE SATILIYOR

Doğadan tek araya toplanan kuzugöbeği mantarlarının tazesi kilosu 150 liraya, kurutulmuşu ise bin 500 liraya civarindan alıcı buluyor. Şifa kaynağı nebatlar arasında gösterilen, bağırsak ve mide hastalıklarında rehabilitasyon edici özellikte olduğu anlatilan kuzugöbeği mantarı nisan ve mayıs aylarında yağan yağmurun derhal peşinden sedir, çam, köknar, meşe ağaçlarının dibinde yetişiyor.

“TOPLAMASI OLDUKÇA ZAHMETLİ”

Akseki’de kuzugöbeği mantarı toplayan Fatma Kara, kuzugöbeği mantarını güç şartlarda topladıklarını söyledi. Mantarın nisan ve mayıs aylarında toplandığını belirten Kara, “Toros Dağları’nda nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte kuzugöbeği mantarı çıkmaya başladı. Kuzugöbeği mantarı her yerde çıkmaz. Güneş gören, karlı, sedir ve ladin ağacı var olan bölgelerde çıkar. Kuzugöbeğini toplamak oldukça zahmetli tek iştir. Sabahtan akşama civarindan ağaçların dibini geziyoruz. hergün vasati tek iki kilogram mantar topluyoruz” dedi.

“YAĞMUR YAĞMAZSA OLMAZ”

Kuzugöbeği mantarını satmak emeliyle değil, aş emeliyle topladığını belirten Kara, “Biz kuzugöbeği mantarını aş amaciyla topluyoruz. Satanlar ise kilogramını 150 liradan satıyor. Havalar yağmurlu giderse mayıs sonuna civarindan kuzugöbeği toplamaya ayni ritimde devam ederiz. Yağmur yağmazsa olmaz. Yağmur yağarsa ağaçların ve otların diplerinde çıkmaya ayni ritimde devam eder. Akseki’de bu insanların geçim kaynağıdır” diye konuştu.

“GÜNDE vasati iki KİLO TOPLUYORUZ”

Aksekili Mehmet kara ise Toros Dağları’nda nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte kuzugöbeği mantarının çıkmaya başladığını belirterek, “Kuzugöbeği mantarı her yerde çıkmaz. Güneş gören, karlı, sedir ve ladin ağacı var olan bölgelerde çıkar. Kuzugöbeğini toplamak oldukça zahmetli tek iştir. Sabahtan akşama civarindan ağaçların dibini gezerek kuzugöbeği arıyoruz. hergün vasati tek iki kilogram kuzugöbeği mantarı topluyoruz” dedi.

VATANDAŞLARIN GEÇİM KAYNAĞI

Toroslar’da özellikle sedir ve ladin ağaçlarının olduğu bölgelerde bulunan kuzugöbeği mantarının ticaretini yapan Bayram Erdoğan, yağışlar sonrası toprağın dahada randımanlı vaziyete geldiğini ve ormanlık alanlarda bol miktarda kuzugöbeği mantarı yetiştiğini söyledi. çok besin değeri ile hatri sayilir büyüklükte alaka gören mantarın Bir hayli yurttaş amaciyla istikbal kapısı olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bazı vatandaşlar topladıkları kuzugöbeği mantarını satıyorlar. Bazıları ise kendisinin ihtiyaçları amaciyla topluyorlar. bendeniz almış olduğum kuzugöbeği mantarını da sipariş üstüne İstanbul ve Antalya‘da bulunan hemşerilerimize gönderiyorum” dedi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir