Toprak Mahsulleri Ofisi, üreticilerden patates ve kuru soğan alımına başladı! İhtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtılacak-haberi

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, pandemi sürecinde otel, restoran vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan istek daralması hasebiyle vatan içi ve vatan dışı piyasalarda patates ve soğan tüketiminin gerilediği bildirildi.

Tüketimin azalmasının stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine kapı araladığı belirtilerek, “Bu durum karşısında çiftçimizin menfi etkilenmemesi amaciyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), üreticilerden yemeklik patates ve kuru soğan alımı ve ihtiyaci var olan vatandaşlarımıza 81 İl Valilikleri aracılığıyla dağıtımı ile görevlendirilmiştir. aynı zamanda Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin patates ve soğan dağıtımına ramazan ayı öncesi başlanması ile alakalı izahları kamuoyuna yansımıştır” denildi.

“VATANDAŞLARIMIZA BEDELSİZ OLARAK DAĞITILACAKTIR”

TMO’nun 10 Nisan itibariyle yemeklik patates, bu erken itibariyle de kuru soğan alımlarına başladığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“TMO alımlarında rastgele tek miktar sınırlaması mevzubahis değildir. Rençper Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden, tüketilebilir nitelikteki ürünlerin tamamı alınacaktır. Alımı yapılan patates ve soğanlar ihtiyaci var olan vatandaşlarımıza ulaştırılmak emeliyle başta büyükşehirlerimiz olmak üzere 81 ilimize derhal sevk edilerek Valiliklerimiz aracılığıyla ihtiyaci var olan vatandaşlarımıza bedelsiz olarak dağıtılacaktır. Ayrıca, salgın hasebiyle toplu tüketim yerlerinin kapalı olmasına bağlı olarak pirinç tüketiminin azalması, dahil ve dış piyasalardaki ücret gerilemeleri, çeltik fiyatlarının düşmesine ve üretici elinde stok kalmasına neden olmuştur.

ÇELTİKLER TMO için STOKLANACAK

Yeni imalat döneminde çeltik istihsalinde tek azalma olmaması ve üreticilerimizin finansal ihtiyaçlarının karşılanması ile TMO çeltik stoklarının güçlendirilmesi emeliyle Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 2020 senesi ürünü TMO çeltik alım ücretleri yukarıya yönlü olarak revize edilmiş ve alımlara başlanmıştır. Üreticilerimizden alınan çeltikler TMO tarafından stoklanacak ve görev tanımı kapsamında bilahare piyasa regülasyonu emeliyle kullanılacaktır.

Üreticilerimiz ve ihtiyaci var olan vatandaşlarımız amaciyla başlatılan bu çalışma Bakanlığımız, Valiliklerimiz ve üretici örgütlerimizle koordineli tek şekilde yürütülmektedir. Bakanlığımız verileri ve piyasa tespitlerine göre, hali hazırda üreticilerimizin elinde 2020 senesi ürünü istek fazlası takriben 300 bin ton patates, 40 bin ton kuru soğan ve ticarete mevzu edilememiş 75 bin ton civarında çeltik bulunduğu değerlendirilmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.