Tıp doktoru MHP’li vekilden ilginç aşı çıkışı: Yaptırmayana ceza kesilsin, kanun bunu sağlıyor-haberi

Sağlık Bakanlığı cemiyet bilim heyeti üyesi, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Veysel Bozkurt’un aşıya baz alinarak tutumlar ve etki eden faktörleri tespite baz alinarak araştırmasından çarpıcı neticeler çıktı. Türkiye’de salgına karşı kitlesel aşılamada istenilen seviyeye ulaşılamamasının nedenlerine ait mühim ipuçları veren araştırmaya göre, toplumda en çok kadınlar aşı ile alakalı tereddüt yaşıyor.

AŞI ANKETİNDE DİKKAT ÇEKEN SONUÇLAR

Prof. Dr. Bozkurt, 9-16 Nisan 2021 arasında çevrimiçi olarak dört bin 510 kişiyle “Aşı karşıtları, taraftarları ve müteredditleri: Aşıya baz alinarak tutumlar ve etki eden faktörler” başlıklı anket çalışması yaptı. Yapılan çalışmada dört bin 79 anket değerlendirmeye alınırken, anketi cevaplayanların yüzde 42’sini kadınlar, yüzde 52’sini de erkekler oluşturdu.

Ankete katılanların yüzde 10,7’si “aşı oldum”, yüzde 14,8’i “bulduğum evvel aşıyı olacağım”, yüzde 19,3’ü “aşıya ait tereddütlerim var, beklemekten yanayım”, yüzde 9,8’i “aşı olmayı düşünmüyorum”, yüzde 41,3’ü “aşı olmak amaciyla sıramı bekliyorum”, yüzde 4,1’i ise “diğer” Cevabını verdi. “Sürü bağışıklığını” savunanların oranı da yüzde 20 olarak kayıtlara geçti.

AŞIYA GÜVEN YÜZDE 38

Çalışmada var aşılara güven seviyesi yüzde 38, aşı üreten firmalara güven ise yüzde 28 olarak belirlendi. Bilime güvendiğini belirten katılımcıların oranı yüzde 75’te kalırken, yüzde 11’i bilime güvenmediğini, yüzde 33’ü ise “alternatif tıbba” güvendiğini ifade etti. Çalışmanın çıktılarına göre, gençler arasında aşı tereddütü ve aşı karşıtlığı dahada fazla. bunun için karşın eğitim düzeyinin artması, aşı tereddütü ve aşı karşıtlığını azaltıyor.

HAFİF ATLATANLAR AŞIYA KARŞI

Çalışmaya göre, Kovid-19’a yakalananların virüsü atlatma şekli de aşıya baz alinarak tutumda etkili. En çok aşı taraftarları hastalığı çok ağır atlatanlar arasından çıkarken, aşı karşıtlığı ise “Çok hafif atlattım” diyenler arasında maksimum seviyede. En çok aşı tereddüdü ise “Ne hafif ne ağır atlattım” diyen grupça ifade ediliyor.

TIP DOKTORU VEKİLLER AŞININ ÖNEMİNİ ANLATTI

Milliyet’in haberine göre AK Parti, MHP, cumhuriyet milletçe partisi ve HDP’li doktor milletvekilleri, aşılama oranlarının yükselmesine baz alinarak tekliflerini açıkladı. AK Parti Uşak mebus İsmail Güneş, Kovid-19’dan müdafaa etmek amaciyla tek kişinin dahi aşısız kalmaması gerektiğine dikkati çekerek, “Yaş aşağı doğru indikçe, ‘ben aşı olmasam da bu hastalığı yenebilirim’ diye tek düşünce oluyor. Aşılamayı evvela kendisi, ardindan cemiyet sıhhati amaciyla netlikle yaptırmak gerekiyor” dedi.

“AŞI YAPTIRMAYANA DA karar UYGULANABİLİR”

MHP Kahramanmaraş mebus Sefer Aycan ise milletçe sağlığını etkileyen tek bulaşıcı hastalık mevzubahis olduğunda aşı olmak gerektiğini, bunun ferdi tercihlere bırakılamayacağını söyledi. Aycan, şu görüşleri dile getirdi: “Aşı yaptırmak mecburi tek şeydir; bulaşıcı hastalık varsa, hükümet bununla alakalı aşı çalışması başlatmışsa ‘aşı yaptırmıyorum’ deme hakkı yok. bendeniz milletçe sağlıkçıyım. milletçe sıhhatinin genel prensibi böyledir. Kanunlarımız da böyle. genel Hıfzıssıhha Kanunu, ‘bir bulaşıcı hastalık varsa, idarenin aldığı karara herkesin uyması zorunludur’ der. Bakanlık inandirma ile aşı uygulamak yolunu seçenek etti, hükümet gönüllülüğü esnek bıraktı. Bu da bunun benzeri tek netice doğurdu. Aşıya karşı reaksiyon gösteren yurttaslar var, her vakit vardı. Kovid-19 da aşı reddi olayına dönüşüyor. bunun için müsaade etmemek lazım.

Sağlık Bakanlığı’nın dahada katı tek tavır sergilemesi gerektiğini düşünüyorum. bendeniz zorlukla yapılması gerektiğini düşünüyorum. Onun yaptırmaması, hepimizi etkiliyor, hastalığı topluma bulaştırıyor. bu sebeple genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Maske takılmıyor diye karar yazılıyor. cemiyet sağlığını tehdit etmekte diye. Aşı yaptırmayana da karar uygulanabilir. var kanun bunu Zati sağlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir