TFF’nin yabancı sınırı en çok yerli futbolculara ve menajerlere yaradı! İşte kazançlarındaki dev artış-haberi

Süper Lig’de yabancı sınırının tekrar uygulanmaya başlamasıyla türk mali oyuncuların ücretleri de arttı. 30’lu yaşlarında Süper Lig’deki futbolcuların yılllık garanti ücretleri vasati iki milyon TL’den 5 milyon TL’ye yükseldi. Bu rakamlar 20’li yaşlardaki oyuncularda ise 8 milyon TL’ye civarindan çıktı. Menajer ücretleri de bu rakamın yüzde 10’u seviyesine çıktı.

SOL AYAKLILAR DEĞER KAZANDI

Süper Lig’de türk mali oyuncular arasında en değerlisi sol açık ve sol bek oyuncular. Bu oyuncular arasında senelik garanti ücretler 10 milyon TL’ye civarindan çıkabiliyor. Defans ve ortada sahada da türk mali oyuncuların garanti ücretleri yüksek. Türkiye’de Bir hayli takım bu sezon kalecide yerliyi seçenek ediyor. Bu oyuncuların ücretler ise vasati dört milyon TL.

İMZA PARALARI KATLANDI

Bonservis elinde var olan türk mali oyuncuların şansı dahada da yükseldi. Bonservis parası harcamak istemeyen kulüpler dahada ahenk gösteren imzasini paraları ile oyuncu tasima ediyor. 30’lu yaşlardaki oyuncuların imzasini paraları sezonluk tek ile 1.5 milyon Lira arasında değişirken 20’li yaşlarda ve bonservis elindeki yeteneklerin imzasini paraları ise üç milyon TL’ye civarindan çıkabiliyor.

KULÜPLER ÇOK TEPKİLİ

Türkiye Futbol Federasyonu, geçen sezon başında ertelediği yabancı hududunu tertemiz sezonla birlikte uygulayacağını duyurdu. bunun için göre 2021-22 sezonlarinda 8+6, 2022-23 sezonlarinda 7+5, 2023-24 sezonlarinda ise 6+4 sistemi uygulanacak. 14 var olan yabancı sayısı üç sezonun nihayetinde kadroda 10, sahada ise 6’ya düşecek. TFF bu projeyi duyururken kararın kendilerinden habersiz alındığını açıklama eden kulüpler ise vaziyete tepkili.

(Ajansspor)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.