Tekirdağ’da mavi bayraklı plajlara “Müsilaj nedeniyle denize girmeyin” tabelaları asıldı-haberi

Marmara Denizi’ni aylardır tesiri altına alan müsilajla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ‘Marmara Denizi Eylem Planı’nı kapsamında temizlik çalışması sürüyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı, kent genelinde bulunan mavi bayraklı plajdaki faaliyetlerini müsilaj hasebiyle halkın sağlığını neden göstererek durdurdu. Şarköy kazasinda bulunan mavi bayraklı 6 plaja belediye tarafından “Tüm halkımıza ehemmiyetle duyurulur” başlığını taşıyan levhalar asılarak denize girmemeleri istikametinde ikaz levhaları asıldı.

“SORUMLULUK DENİZE GİRENLERE AİT”

Levhalarda, “Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj meselesi hasebiyle mavi bayraklı plajlarımız; bakanlıklar tarafından ilmi olarak müsilajın denize girenlerin sıhhati üstüne tesirleri belirlenerek açıklanan civarindan etkinlik göstermeyecek ve bu plajlarda can kurtaran dahil hizmet verilmeyecektir. Denize girilmesi seklinde bütün mesuliyet denize giren vatandaşlarımızın kendilerine aittir” yazısı yer aldı.

DENİZE GİRMEYİ SÜRDÜRÜYORLAR

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi‘nin ikazına rağmen, halkın mavi bayraklı plajlarda denize girdiği görüldü. Şarköy’de yaşayan Hatice Kıyık, alınan önlemlerin mühim olduğunu belirterek, “Dün ve bu erken girdik denize. rastgele tek sıkıntı yaşamadık. Ama kirli geldiğinde çıkıyoruz tabii. Salya Bir gün evvel çoktu bu erken yok. Bir gün evvel akşam çoktu. Çay içerken dahi korktum ve kaçtım. adi tek kötüydü” dedi.

“SABAH TEMİZDİ, ÖĞLENDEN ardindan KİRLENDİ”

Şenol Kayı ise, “Bir sefer girdim erken çok temizdi. Öğeden ardindan kirlendi. Ama ne yapalım çocuklarımız var torunlarımız var. belli tek süre da onlar amaciyla geliyoruz. belli tek süre deniz kirli. Denize girdim tek şey hissetmedim. Dediğim benzeri erken temiz öğleden ardindan su kötü” diye konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.