Tarımsal maliyetlerde Mart ayı rekoru-haberi

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya tarım Konseyi (ATAK) Başkanı Ali Çandır, ülkemiz İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklama ettiği Mart ayı tarımsal girdi ücretleri endeksini (Tarım-GFE) değerlendirdi.

Tarım- GFE’nin aylık yüzde 15.16 ve senelik yüzde 105.70 duyuru edildiğini belirten Çandır, “Bu rakamlar, nihayet tek senede olduğu benzeri aylıkta ve yıllıkta endeks tarihinin rekorları olmuştur. Yılbaşından bu yana duyuru edilen aylık Tarım- GFE, dahada evvel hiç karşılaşmadığımız derecede evvelki senelerin toplaminda değerini katlayacak seviyede çok duyuru edilmeye başlamıştır. 2015-2021 çagi Mart ayları toplaminda Tarım-GFE aylık değerleri toplamı yüzde 5.2 duyuru edilmişken açıklanan nihayet rakam bunun üç katı civarindan olmuştur. Tarımsal girdi ücretleri enflasyonunda nihayet 6 aydır evvelki senelerin toplamını aşan tek basamak tesiri görülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

image small

“ÜRETİCİLER AYLIK VE YILLIK OLARAK SÜREKLİ zarar ETMEKTEDİRLER”

Mart ayıda tarımda kullanılan esya ve hizmetlerin fiyatlarında aylıkta yüzde 16.12 ve yıllıkta ise yüzde 113.89’luk artış duyuru edildiğini belirten Çandır, aylık gübrede yüzde 44.65, enerjide yüzde 23.32, yemde yüzde 12.26’lik artış, yıllıkta ise gübrede yüzde 228.20, enerjide yüzde 175.39, yemde 107.41’lik artışa dikkat çekti.

TÜİK’in açıklama ettiği Mart ayı tarımsal üretici ücret endeksi Tarım-ÜFE’nin aylık yüzde 12.02 ve senelik yüzde 84.11 olduğunu belirten Çandır, “Mart ayı dahil olmak üzere nihayet 7 aydır duyuru edilen rakamlar gösteriyor ki, tarımsal üreticiler aylık ve senelik olarak devamlı zarar etmektedirler. Bu tespitin tek istisnası ocakta ayındaki aylık veriler olmuştur” dedi.

“GİRDİ FİYATLARI ARTMAYA ayni ritimde devam EDECEK”

Yurtiçi ve yurtdışı üretici enflasyonlarının da tarımı etkilediğini belirten Çandır, “Mart ayında açıklanan aylık yüzde 9.19 ve senelik yüzde 114.97 düzeyindeki yurtiçi üretici enflasyonu ile aylık yüzde 7.29 ve senelik yüzde 105.82 düzeyindeki yurtdışı üretici enflasyonu, çoklukla sektörün geçmişten gelen maliyet yükünü gelecekte de çogalarak taşımaya ayni ritimde devam edeceğini göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Çandır, TÜİK tarafından duyuru edilen Nisan ayı yurtiçi ve yurtdışı üretici ile tarımsal üretici ücretleri endekslerinin artmaya ayni ritimde devam etmesinin tesiriyle tek sonraki aylarda tarımsal girdi fiyatlarının artmaya ayni ritimde devam edeceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

“TÜKETİCİ KESİME YANSIMA RİSKİNE Daha SAHİP”

Mart ayında tüketici enflasyonu TÜFE’nin aylık yüzde 5.46 ve senelik yüzde 61.14 duyuru edildiğini hatırladan Ali Çandır, batı Akdeniz’in enflasyonunun aylık yüzde 5.46 ve senelik yüzde 66.69 duyuru edildiğini kaydetti.

Antalya’nın ve batı Akdeniz’in iki senedir memleket ortalamasının üzerinde tek enflasyon yaşadığını söyleyen Çandır, “Biz bu çok seyri çoklukla şehrimiz ekonomisinin memleket ortalamasının üzerinde tek performans gösterdiği vakitlerde gözlemliyorduk. Ülke ortalamasının altında tek ahenk gösteren ücret performans gösterirken ortalamanın üzerinde tek enflasyon yaşıyor olmamız, şehrimiz ve bölgemiz üzerinde sıra dışı aşırı yük oluşturmaktadır” diye konuştu. Çandır, Antalya ve batı Akdeniz açısından yasamsal ehemmiyeti var olan üretici kesimin maliyet yükünün yıllardır birikmeye ayni ritimde devam ettiğini belirterek, “Üretici kesim üzerinde biriken bu yük, tek şekilde ve tespit edecek tek müddette tüketici guruba yansıma riskine Daha sahip bulunmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir