Tarihi anlar! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Karadeniz’de bulunan doğal gaz yakıldı-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi’nden canlı bağlantıyla “Sakarya Sahası Gaz Yakma Töreni” programına katıldı. Erdoğan, “Keşfettiğimiz ve yerin yüzlerce metre altından çıkarmaya başladığımız Karadeniz gazını bu erken evvel kez yerinde yakacağız. bu erken Türkali-2 kuyusu gaz çıkış testini gerçekleştiriyoruz. Keşfettiğimiz gazın değerini mesnetsiz iddialarla düşürmeye çalışanlar, bu erken burada yanan ateşe iyi baksınlar. Karadeniz gazının evvel fazını 2023’e yetiştirmek amaciyla hemide sehpa başında ayni vakitte da sahada hatri sayilir büyüklükte tek çaba harcanıyor” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

MANAVGAT’A GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİ

“Yangından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Geniş tek alanda süre gelen yangının en kısa vakitte sönmesi temennimizdir. Yangında zarar gören vatandaşlarımıza her biçimde destek sağlanacaktır.

Geçtiğimiz sene Ağustos ayında milletimizin uzunca vakittir hasretle beklediği müjdeyi hatri sayilir büyüklükte tek gururla vermiştik. 320 milyar metreküplük doğalgaz yeryüzünde da hatri sayilir büyüklükte aksiseda uyandırdı. İlave 85 milyar metreküplük tertemiz keşfi açıklamıştık. nihayet müjdemizde 135 milyar metre küplük tertemiz keşifle toplamda 540 milyar metreküpe ulaştığımızı duyuru etmiştik.

“KARADENİZ GAZININ DEVREYE GİRMESİYLE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZ AZALACAK”

Daha evvel bu işleri beynelmilel şirketlerle birlikte kiralama usulüyle yürütüyorduk. Artık bu işleri kendisinin gemilerimiz ve insan kaynağımızla yapıyoruz. Bu gemileri tersanelerimizdeki bakım ve geliştirme işlemlerinin derhal peşinden kendisinin sınıflarının en iyileri arasına soktuk. İnşallah Karadeniz gazının devreye girmesiyle kaynaktaki dışa bağımlılığımızı mühim ölçüde azaltacağız. Biz bu işi hakkıyla yapacaksak teknik ekipman ve donanım işini halletmemiz gerekir dedik, kolları sıvadık. Barbaros Hayrettin Paşa’yı Kanuni sondaj gemimizle tek üst aşamaya çıkardık. 2018’den bu yana 14 derin kuyu açtık. Yaptırım, tehdit, şantaj, yıldırmalarla bizi engellemeye çalıştılar. Kararlı duruşumuzla art adım atmadık. eğer biz türk mali ve ulusal imkanlarla bu operasyonları hızlandırmasaydık, nihayet senelerde ele geçirdiğimiz başarıları başkalarının inisiyatifine bırakmış olacaktık.

“EN GÜZEL CEVABI VERİYORUZ”

Artık Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemilerimiz denizlerin altını tarıyor, Fatih, Yavuz ve Kanuni de sondajlarını yapıyor. Biz burada bilim, bilgi, teknikle konuşarak birilerinin yalanlarla, çarpıtmalarla, manipülasyonlarla oluşturmaya çalıştığı algıya da en iyi yanıtı veriyoruz. Türkali iki kuyusunda üç seviyede uzunca süreli akış testleri yapıldı. Bu işlem Türkiye’de evvel kez derin denizde Türkali iki kuyusunda uygulandı. Akıllı vanalar ve test vanaları devreye sokuldu. bütün bu harekât 247 saatlik tek akış sürecinde gerçekleştirildi.

“KARADENİZ GAZININ 2023’E YETİŞMESİ İÇİN BÜYÜK çaba HARCANIYOR”

Karadeniz gazının evvel fazını 2023’e yetiştirmek amaciyla hemide sehpa başında ayni vakitte da sahada hatri sayilir büyüklükte çaba harcanıyor. Şu anne civarindan iyi planlama ve ayrıntılı iş takvimiyle hedeflerimizden rastgele tek sapma yaşamadık. nihayet tek senede Tuna 1, Türkali 1, Türkali 2, Türkali iki ve Amasra tek olmak üzere toplaminda 5 kuyu açtık. bunun için tek kuyumuzun 40 km. kuzeydoğusunda bulunan Amasra tek kuyusu, dahada evvel ele geçirdiğimiz sismik verilerin yorumlanmasıyla açıldı. Amasra tek kuyusunun keşfini, Sakarya gaz sahasındaki eş keşiflerin habercisi olarak görüyoruz. İnşallah buradan istikbal müjdeli haberi de paylaşacağız. nihayet aşamada ise her iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hatlarını inşa edeceğiz. Önümüzdeki sene 169 kilometre boruyu denizin dibine döşeyeceğiz. Dünyanın en uzunca derin deniz taban irtibatı olacak bu. Karadeniz gazı bütün tesisleriyle biterek, kullanıma girdiğinde Türkiye’nin derin denizlerde arama, sondaj, imalat kabiliyetini üst tek noktaya taşıyacaktır.

“BÖLGEMİZİN REFAHI İÇİN KİLİT BİR ROLDEYİZ”

Doğalgaz endüstrisini besleyen taraf sanayinin gelişimine mühim katkı sağlayacaktır. Burada kullanılacak ekipmanın mühim bölümü türk mali olacaktır. Bölgemizin refahı amaciyla kilit tek roldeyiz. Bölgesinin siyasi ve ekonomi itibariyle en kuvvetli ülkesi var olan Türkiye’nin uzattığı arkadaş elini tutanlar hep kazançlı çıktı. Kapalı kapılar derhal peşinden ne diyorsak dışarıda da aynısını söyleyen tek ülkeyiz. Bazıları benzeri yolun başında ayrı, ortasında ayrı, nihayetinde bambaşka konuşmuyoruz. kendisinin gazımızın bölge refahına sağlayacağı katkının farkındayız. Türkiye’nin tecrübe, bilgi birikimi, dostluğundan faydalanmak istek eden herkese kapımız sonuna civarindan açıktır. Bu duygularla Türkali iki Kuyusu akış testinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Enerji bakanlarımıza ve başka herkese teşekkür ediyorum. size sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum, kalın sağlıcakla.”

İLK KEŞİF 405 MİLYAR METREKÜP

Fatih sondaj gemisi, Karadeniz’de evvel olarak Sakarya Gaz Sahası’nda Tuna-1 kuyusunda sondaj gerçekleştirdi ve bu kuyuda toplaminda 405 milyar metreküp doğal gaz keşfetti. 2020’de denizlerde dünyanın en hatri sayilir büyüklükte keşfini gerçekleştiren Fatih, akabinde Türkali-1 ve Türkali-2 ve şimal Sakarya sahanındaki Amasra-1 kuyularında sondajı tamamladı. Gemi, Amasra-1 kuyusunda da 135 milyar metreküp doğal gaz keşfetti. böylelikle Türkiye’nin Karadeniz’de derin denizde keşfettiği doğal gaz 540 milyar metreküpe ulaştı.

Fatih, nihayet olarak da Türkali-3 tespit kuyusundaki sondajını tamamladı. Türkiye’nin Karadeniz’deki başka sondaj gemisi Kanuni ise Kasım 2020’de Karadeniz’e geçti. Burada bakım çalışmaları tamamlanan Kanuni, bu sene Mayıs ayında Kuyu testleri ve kuyu tamamlama çalışmalarını yürütmek üzere Karadeniz’e açıldı ve bu erken Türkali-2 kuyusunda akış testlerine ayni ritimde devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.