Tam kapanmanın ardından yeni sürecin ayrıntıları netleşti! ‘Yavaş normalleşme’de bazı kısıtlamalar devam edecek-haberi

Türkiye tam kapanmaya Bir gün evvel akşam saat 19.00 itibarıyla geçti. 17 vakit sürecek var olan tam kapanma sonrası nasıl adımlar atılacak? ülkemiz tam kapanma sonrası nasıl normalleşecek? Normalleşme hangi alanlardan başlayacak? 17 hergün tam kapanma sonrası “yavaş normalleşme” sürecinin detaylarını CNN Türk muhabiri his Ayaz Bayram aktardı.

ÇERÇEVE ÇİZİLECEK

Koronavirüs tablosuna göre adımların atılacağını söyleyen his Ayaz Bayram, zamani şu sözlerle anlattı: “Tam kapanma başladı. Aslında şuanda hemide sağlık Bakanlığı yetkilileri ayni vakitte da bilim heyeti tarafından bu kapanma zamani çok kıymetli olarak görülüyor. Zira bu süreçteki olay sayısındaki azalmaya göre normalleşme sürecinin çerçevesi çizilmiş olacak.

Bilim heyeti ve sağlık Bakanlığı yetkilileri tek sonraki iki hafta süresince tek araya gelecek. özellikle olay sayısındaki azalma masaya yatırılacak. Başka bir deyişle bu tam kapanmanın olay sayısına tesiri masada olacak. ama aynı zamanda da normalleşme adımları amaciyla bilim heyeti azaları bu sefer tek yollar haritası çizecek.

GEÇTİĞİMİZ HAZİRAN AYINDAKİ GİBİ OLMAYACAK

Ama geçtiğimiz haftalarda nihayet iki bilim Kurulu’nda da bu mevzu gündeme geldi. ayrıntılı tek şekilde gündeme gelmedi. ama bilim heyeti yetkilileri tarafından özellikle normalleşme sürecinin geçtiğimiz haziran ayındaki benzeri olmaması gerektiği benzeri tek takım telkinlerde bulundular.”

SÜREÇ YAVAŞ İŞLEYECEK

“Bu konuda tekrar bilim heyeti yetkililerinin özellikle yapılan toplantılarda ağır tek normalleşme sürecinin olması gerektiği vurgulanıyor. Bu ne manaya geliyor? Biz bu kapanma sonrası hızlı tek normalleşme sürecine yaşamayacağız mananına geliyor. ama bütün bunları da tekrar veriler belirleyecek. eğer bu tam kapanma sürecinde istenen seviyede olay sayılmasında tek azalma olursa bu sefer normalleşme adımlar hızlı atılabilecek. ama tam aksine bu tam kapanma sürecinde istenilen bilgilere ulaşılamazsa bu sefer tedbirler de ayni ritimde devam edilecek.”

BAZI engellemeler SÜRECEK

Ancak normalleşme adımları kapsamında tedbirler ayni ritimde devam edecek. Örneğin konuştuğumuz hocalardan edindiğimiz bilgiye göre burada verilecek öneriler şu şekilde olacak;

  • Normalleşme adımları başlayacak ama vakit içerisindeki Bir takım kısıtlamalar ayni ritimde devam edebilecek
  • Saat 21.00’deki sokağa çıkma kısıtlaması vardı. Bu kısıtlamalar tek vakit dahada ayni ritimde devam edilebilecek
  • Hafta sonu kısıtlamalarının eğer istenilen seviyede olay sayısında tek azalma olmazsa bu kısıtlamaların da ayni ritimde devam edeceği istikametinde tek takım uyarılar olacak bilim heyeti tarafından.

VAKA SAYILARI SÜRECİ BELİRLEYECEK

“Ancak bütün bunlar dediğimiz benzeri bu kapanma süresindeki olay sayısındaki azalmanın neticeninde alana çıkacak tek takım yollar haritası olacak ve bunlar da hemide onuncu hafta hemide sonraki hafta yapılan bilim heyeti toplantılarında masaya yatırılacak. Ve bilim heyeti tarafından normalleşmenin nasıl olması gerektiği istikametinde sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya öneriler iletilecek.

Ve nihayet son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sağlık Bakanı tarafından bilim Kurulu’nun tavsiyeleri iletilecek ve nihayet karar da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Başka bir deyişle kapanma sonrasında normalleşme zamani de duyurulmuş olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.