Taliban’dan Afgan gazetecilere 4 saat süren işkence! Vücutlarındaki morlukları kameralara gösterdiler-haberi

Taliban’ın dogruluk ihlallerine karşı protesto düzen eden kadınların protestosunu izleyen iki Afgan gazeteci, tutuklandıktan ardindan tek hücreye konuldu ve vahşice dövüldü. genel Yayın Yönetmeni Zaki Daryabi, Reuters’e verdiği demeçte, “Beş meslektaşımız dört saatten çok gözaltında tutuldu ve bu dört saat süresince ikisi dövüldü ve vahşice işkence gördü” dedi.

”BİZİ ÖLDÜRECEKLERİNİ DÜŞÜNDÜK”

İşkenceden ardindan salınan medya mensupları Kabil’deki gazete ofisinde morluklarını gösterdi. İşkenceye uğrayan Neamat Naghdi ve Taqi Daryabi ismindeki gazeteciler, “Biri kafama bastı, ötekisi yüzümü betona çarptı. Başımıza tekme attılar. Bizi öldüreceklerini düşündük” şeklinde konuştular. Taliban’a “Bizi neden dövüyorsunuz?” şeklinde Sual soran gazeteciler, ”Kafanızın kesilmediğine dua edin, şanslısınız” Cevabını aldı.

”DÜNYA neden SESSİZCE İZLİYOR?”

Kadınlar Afganistan‘ın çeşitli yerlerinde defaatle protesto gösterileri düzen etti ve tertemiz hükümette kadınların olmaması Çarşamba bugünü Kabil’de anne mevzu oldu. “Kadınların katılımı olmayan tek hükümetin muvaffakiyet şansı yoktur” diye slogan atan protestocular, “İş, eğitim, özgürlük” ve “Dünya neden Suskunca izliyor?” yazılı pankartlar taşıdı.

GAZETECİLER ÜLKEYİ TERK ETTİ

Son günlerde Kabil ve başka şehirlerde çok sayıda insan gösteriler, güvenlik ihlalleri, taciz ve normal hayat yerine sokaklara döküldü. Bir hayli Afgan gazeteci, özellikle de kadınlar, evvelki rejimde olduğu gibi, Taliban’ın idaresi ele geçirmesinden ardindan ülkeyi terk etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir