Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen, Türk televizyonuna konuştu: İşbirliği için Türkiye ile yakın olmak isteriz-haberi

Afganistan’da, mayıstan bu yana saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, ülkenin idarenini ele geçirildi. 10 gündür kent merkezlerine saldıran ve 31 ili ele geçiren Taliban, nihayet olarak başşehir Kabil‘e girerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda denetimi sağladı. Bu gelişmelerle alakalı A Haber‘e konuşan Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen, “Herkesin içi huzurlu olsun. Afganistan’da tek hükümet kurulacagi bildirilen ve bu hükümet dünyadaki düzene ahenk sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

“KİMSE İÇİN TEHDİT OLUŞTURMUYORUZ”

Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen yaptığı izahta şu ifadelere yer verdi;

“Bizim mesajımız dünyaya şudur; Afganistan’da tek hükümet kurulacagi bildirilen ve bu hükümet dünyadaki düzene ahenk sağlayacak. Bölgesel olarak da herkesle ahenk içinde olacağız. Pakistan, Afganistan ve çevremizdeki amaciyla esas hakları tanıyarak yönetim kurmak istiyoruz. Herkesin içi huzurlu olsun. Kimse amaciyla tehdit oluşturmuyoruz.”

“TÜRKİYE BİZİM İÇİN KARDEŞ ÜLKE”

“Türkiye bizim amaciyla kardeş ülkedir, İslami tek ülkedir. Burada kardeş ülkenin bizimle olması çok güzel. ülkemiz ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. rastgele tek kazanç bazli yardım veyahut işbirliği amaciyla ülkemiz ile yakın olmak isteriz.”

ÇOCUK KAÇIRMA İDDİALARINI YALANLADI

İddialar ile alakalı konuşan Shaheen, “Bu haberler doğru değildir. Propaganda amaciyla kullanılan haberlere saygınlık edilmemeli. bunun benzeri tek şey olmamıştır ve yaratılan haberlerdir. Bunlar Kabil’in evvelki beynelmilel ulusal bilgi merkezinden yapılan haberlerdir. Bir hayli sefer bildirildi ve bunlar insanı zehirleyecek şeylerdir. İnanmayın.” ifadelerine yer verdi.

TALİBAN’IN ÜLKEDE YÖNETİMİ ELE GEÇİRME SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu sene beynelmilel güçlerin Afganistan’dan art çekilme zamani başladı.

Anlaşmada, yabancı güçlere saldırmaması öngörülen Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine baz alinarak eylemlerine değin karar getirilmedi.

Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da Bir hayli ilçeyi, nihayet tek ayda da il merkezlerini hızla ele geçirdi.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi ayrılması ve hükümet güçlerinin başkentten ayrılmasıyla Taliban, Bir gün evvel başkanlık sarayı ve halk binalarında denetimi sağladı.

Milli müdafaa Bakanlığı'nda Afganistan toplantısı! Kabil'deki Türk görev Kuvveti Komutanı da katıldı

Milli müdafaa Bakanlığı’nda Afganistan toplantısı! Kabil’deki Türk görev Kuvveti Komutanı da katıldı
Afganistan'dan gelen görüntüler korkunç! Taliban'dan kaçan milletçe devinim halindeki uçaklara tutunup kaçmaya çalışıyor

Afganistan’dan gelen görüntüler korkunç! Taliban’dan kaçan milletçe devinim halindeki uçaklara tutunup kaçmaya çalışıyor
Ülkeyi Taliban'a bırakıp kaçan Afganistan Cumhurbaşkanı ile alakalı bomba iddia: Paraları helikoptere sığmadı

Ülkeyi Taliban’a bırakıp kaçan Afganistan Cumhurbaşkanı ile alakalı bomba iddia: Paraları helikoptere sığmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.