Taliban, Mareşal Raşid Dostum’un kalesi olan Türk şehri Şibirgan’ın kontrolünü ele geçirdi-haberi

ABD, 31 Ağustos’ta Afganistan‘dan çekilmeyi bitirmeye hazırlanırken memleket yangın yeri. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve NATO’nun çekilme kararı sonrasında hızla toprak kazanmaya başlayan aşırıcı Taliban, evvelki vakit İran hududundaki Nimroz vilayetinin merkezi Zaranc’ı ele geçirdikten ardindan Bir gün evvel de kuzeydeki Türkmenistan hududundaki Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan’da denetimi sağladığına değin haberler gelmeye başladı.

MAREŞAL RAŞİD Arkadaşım KABİL’DE

Cüzcan, Özbek asıllı Daha önceki Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mareşal Raşid Dostum’un kontrolünde tek bölge olması açısından önem taşıyor. Dostum’un Bir gün evvel Kabil’de Afganistan hükümet Başkanı Eşref Gani ile müzakere yaptığı sıralarda bölgeden Şibirgan’ın ve Dostum’un konutunun Taliban’ın kontrolüne geçtiğine değin görüntüler yayınlandı.

TÜRKLERİN YAŞADIĞI kent DÜŞTÜ

Fransız haber ajansı AFP Şibirgan’ın düştüğünü belirtirken, Amerikan AP Ajansı’na göre Kabil idaresi Taliban savaşçılarının şehre girdiğini, ama şehrin Tamamiyle düşmediğini söyledi. Şibirgan kentinde, çoğunluğu Türkmen ve Özbek Türklerinden oluşan yarım milyondan çok kişi yaşıyor. Şibirgan’ın düşmesi seklinde 24 saat içinde iki değişik bölgedeki iki vilayetin merkezi Taliban’ın kontrolüne geçmiş olacak.

TALİBAN KIRSAL ALANLARDAN ŞEHİRLERE YÖNELDİ

Daha çok kırsal alanları denetim eden Taliban’ın kentlere yönelmesi, çatışmaları yerleşim alanlarına çekerken bu da göçü dahada da alevlendiren tek unsur. Öte istikametten Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre, Taliban Afganistan’ın kuzeyinde, Tacikistan hududunda bulunan Kunduz vilayetinin merkezine doğru ilerliyor. Vilayetin merkezine yakın bölgelerde evvelki geceden beri süre gelen çatışmalarda 11 sivilin hayatını kaybettiği, çok sayıda yaralının olduğu açıklandı.

İRAN’A KAÇTILAR

Amerikan New York Times gazetesinde evvelki vakit Taliban’ın denetimi sağladığı Nimruz vilayetinin merkezi Zaranc ile alakalı enteresan söylemler yer aldı. bunun için göre, Nimruz, illegal göç, uyuşturucu ve akaryakıt kaçakçılığının en mühim geçiş noktalarından biri ve asayişin sağlanamadığı tek yer. İran’a kaçak göç hatri sayilir büyüklükte ölçüde buradaki insan kaçakçıları tarafından örgütlü ediliyor. Zaranc’daki mahalli yöneticilerin de Taliban ile anlaşma yaparak çatışmadan İran’a kaçtıkları öne sürüldü.

ABD, B-52 BOMBARDIMAN UÇAKLARINI YOLLADI

Taliban’ın hızlı ilerleyişi karşısında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetiminin B-52 bombardıman ve AC-130 destek uçaklarını bölgeye yolladığı bildirildi. İngiliz The Times gazetesine göre, ‘uçan kale’ diye Bilinen uçaklar Katar’daki ve Umman Denizi’ndeki USS Ronald Reagan tayyare gemisinden kalkarak Afganistan’ın Kandahar ve Leşkergah şehirleri civarındaki Taliban güçlerini amaç aldı. ABD’nin sema desteğinin azalmasının Afgan silahlı gücünü savunmasız bıraktığı öne sürülürken ABD, bu ülkedeki askeri varlığını ve operasyonunu 31 Ağustos’ta bitirmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.