Taksim Meydanı’na yürüyüş yapmak isteyen kadınlar ile polis arasında gerginlik-haberi

Beyoğlu’nda bu yıl 20’ncisi düzenlenen ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ için binlerce kadın saat 19.00’da toplandı.

İstanbul Valiliği, önceki gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Beyoğlu’nda toplantı, yürüyüş, basın açıklaması yapılmasına müsaade edilmeyeceğini açıkladı.

Yürüyüş öncesi saat 15.00’ten itibaren İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yollar kapatıldı, TOMA’larla güvenlik önlemi alındı. Akşam saatlerinde kadınlar, Sıraselviler Caddesi ve Beyoğlu’nun farklı noktalarına geldi.

Sıraselviler Caddesi’nde toplanan kadınlar, uzun süre Taksim’e yürümeye çalıştı ancak polis kadınların yürümesine izin vermedi. Kadınlar ile polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Polis, dağıtmak için biber gazıyla gruba müdahale etti. Buna rağmen dağılmayan kadınlar bulundukları noktada eylemlerini sürdürdü.

Kadınlar, gece geç saatlere kadar eylemlerine devam ederken sık sık sloganlar attı. Polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi altında yapılan eylemler saat 23.00 itibariyle son buldu.

İZMİR’DE DE POLİS ENGELİ

İzmir Kadın Platformu önderliğinde bir grup kadın, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde 8 Mart dolayısıyla yürüyüş yapmak istedi.

Polis ekipleri izinsiz olduğu gerekçesiyle yola barikat kurup, yaklaşık 100 kişilik grubun yürümesine engel oldu. Bunun üzerine kadınlar ile polis arasında tartışma yaşandı.

Kısa süreli arbedenin ardından polis barikatı kaldırınca kadınlar, yürüyüşünü gerçekleştirdi.

İKİNCİ KEZ ARBEDE YAŞANDI

Türkan Saylan Kültür Merkezi önünden yürüyüşe geçen grup, ÖSYM binasının önüne geldi. Burada bir süre slogan atıp dans eden grubun ilerlemesine, çevik kuvvet ekipleri barikat kurarak izin vermedi. Grup üyeleri, yakın bir noktada eylem yapan bir diğer kadın grubunun yanına gidebilmek için polisten barikatı kaldırmasını istedi.

Kadınlar ile polis arasında burada da arbede yaşandı. Polis ekipleri bir süre sonra iki grubun birleşmesine müsaade etti. Daha sonra yürüyüşe başladıkları Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne dönen kadınlar, burada bir süre slogan atıp, dans ettikten sonra dağıldı.

ANTALYA’DA 30 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Antalya Kadın Platformu’nun çağrısı ile Feminist Gece Yürüyüşü yapmak üzere bir araya gelen çeşitli siyasi parti, STK, sendika ve derneklere üye kadınlar, Üçkapılar önünde toplandı. Burada slogan atan yaklaşık 200 kişilik grup daha sonra yürümek istedi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri başvuruları bulunmadığı gerekçesiyle yürüyüşe izin veremeyeceklerini gruba iletti. Emniyet yetkilileri ile kadınlar arasında yapılan görüşmelerin ardından platform üyeleri yürümek isteyince polis ve kadınlar arasında arbede çıktı.

Polis ekipleri kadınların yürümeye çalışması üzerine biber gazıyla grubun bir kısmını dağıttı. Kadın platformu üyeleri iki gruba dağıldı, bir grup çevik kuvvet polislerinin olduğu alanda kalırken, diğer grup ise Atatürk Caddesinin olduğu alana geçerek yolu kapatmaya çalıştı.

Polis ekipleri, dağılmaları yönünde çağrılarda bulunsa da Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar yürümek isteyince arbede yaşandı. Arbede sırasında polis ekipleri, kadınlara destek veren erkeklerin de aralarında bulunduğu 30 kişiyi gözaltına aldı.

Polisin müdahalesiyle dağılan kadınlardan bazıları tekrar toplanarak Attalos Heykeline kadar yürüdükten sonra dağıldı.

EGM: 109 KİŞİ HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinliklere ilişkin açıklama yapıldı. Sadece dün yurt genelinde 61 bin 200 kişinin katılımıyla 614 etkinlik gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

* Bugüne kadar toplam 79 bin 600 kişinin katılımıyla 827 etkinlik, alınan üst düzey güvenlik tedbirleri sayesinde huzur ve güven ortamı içinde gerçekleşmiştir.

* Ancak, daha önce 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu çerçevesinde önceden belirlenen alan ve güzergahlar dışında düzenlenmek istenen kanuna aykırı eylemlere müsaade edilmeyeceği valilikler ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzce defalarca ilan edilmiş olmasına rağmen, kanuna aykırı eylem yapan toplam 109 şahıs yakalanarak haklarında yasal işlem başlatılmıştır.

Kaynak :sozcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir