Tahminler tutarsa yeni model çöker-haberi

Türkiye dünyanın en hatri sayilir büyüklükte 20 ekonomisi arasından çıktı. 2015’te dünyanın en hatri sayilir büyüklükte 16’ncı ekonomisi var olan ülkemiz 21’inci sıraya geriledi. IMF, 2022’de ise Türkiye’nin 23’üncü sıraya gerilemesini bekliyor. İran dünyanın en hatri sayilir büyüklükte 14’üncü ekonomisi oldu. beynelmilel kazanç Fonu’nun (IMF)  evvelki vakit yayımlanan hayat ahenk gösteren ücret Görünüm Raporu bilgilerine göre, ülkemiz 806.8 milyar dolarlık Gayri Safi vatan içi Hasılası (GSYH) ile hayat sıralamasında 21’inci sıraya yerleşti.

TEZİN TAM TERSİ

IMF’in ülkemiz ile alakalı tahminlerini analiz eden ekonomist Mahfi Eğilmez, IMF’nin bu seneye ait ülkemiz tahminlerinin doğru çıkması vaziyetinde hükümetin nihayet vakitte alana attığı faizleri düşürüp kuru yükselterek cari açığı düşürme tezinin tam tersinin gerçekleşmiş olacağına dikkat çekti.

IMF’nin tahminine göre geçen sene 8.87 Lira var olan vasati kur 16.37 liraya  yükselirken, 2021’de 14.9 milyar dolar açık veren cari balans ise 2022’yi 39.2 milyar dolar açıklama et kapatacak.

Mahfi Eğilmez kişisel blogunda yayımladığı yazısında GSYH’si en hatri sayilir büyüklükte ülkelerin 2015 ve 2022 yılları itibarıyla sıralamasını karşılaştırarak, Türkiye’deki çarpıcı düşüşü gözler önüne serdi.Söz konusu 7 senede GSYH açısından çok ağırbaşlı farklıklar olduğunu belirten Eğilmez, “Türkiye ve Brezilya, nihayet vakitte en çok ivme kaybı yaşamış ülkeler olurken İran maksimum çıkışı yakalamış memleket konumuna gelmiş görünüyor” ifadelerini kullandı.

Mahfi Eğilmez

İşsizlikte düşüş arayışı tutarsız

IMF, sene sonu enflasyon oranını yüzde 52.4 olarak olasılık etti. Ekonomist Mahfi Eğilmez’e göre, bu olasılık gerçekleşirse mart ayı itibarıyla yüzde 61.4 var olan enflasyonun tek miktar gerilemesi öngörülmüş olsa da sene nihayetinde ağırbaşlı tek düşüş yaşanmasının mevzubahis olmayacağı anlaşılıyor. IMF’nin işsizlik oranında ise az da olsa düşüş olasılık ettiğine dikkat çeken Eğilmez, büyüme oranının yüzde 11’den yüzde 2.7’ye düşeceği tahminiyle işsizlik oranındaki düşüş öngörüsünün tutarlı olmadığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir